| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie zawsze jest potrzebne zaświadczenie

Nie zawsze jest potrzebne zaświadczenie

Nie wszyscy starający się o świadczenia rodzinne muszą przedstawiać zaświadczenia z urzędu skarbowego. Obowiązku takiego nie mają podatnicy ryczałtu. W ich przypadku wystarczy oświadczenie.


Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracownicy najemni, czyli podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych, oraz osoby opodatkowane w formie ryczałtu nie są traktowani jednakowo. Od tych pierwszych wymaga się dokumentu w formie zaświadczenia z urzędu skarbowego, od drugich – tylko ich oświadczenia o wysokości osiągniętego dochodu, bez odnoszenia tej informacji np. do płaconego podatku.

Do wniosku o świadczenia rodzinne zgodnie z art. 23 ustawy o podatku ryczałtowym dołączają oświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów w roku poprzedzającym okres zasiłkowy. Ministerstwo Pracy przyznaje, że z uwagi na fakt, że działalność opodatkowana ryczałtem nie wymaga prowadzenia rachunkowości, w związku z tym nie ma aktualnie żadnych możliwości weryfikowania prawdziwości tych oświadczeń.

Ministerstwo informuje także, że w porozumieniu z Ministerstwem Finansów poszukuje nowego sposobu dokumentowania dochodów osób uzyskujących dochody z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK