| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie zawsze jest potrzebne zaświadczenie

Nie zawsze jest potrzebne zaświadczenie

Nie wszyscy starający się o świadczenia rodzinne muszą przedstawiać zaświadczenia z urzędu skarbowego. Obowiązku takiego nie mają podatnicy ryczałtu. W ich przypadku wystarczy oświadczenie.


Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracownicy najemni, czyli podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych, oraz osoby opodatkowane w formie ryczałtu nie są traktowani jednakowo. Od tych pierwszych wymaga się dokumentu w formie zaświadczenia z urzędu skarbowego, od drugich – tylko ich oświadczenia o wysokości osiągniętego dochodu, bez odnoszenia tej informacji np. do płaconego podatku.

Do wniosku o świadczenia rodzinne zgodnie z art. 23 ustawy o podatku ryczałtowym dołączają oświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów w roku poprzedzającym okres zasiłkowy. Ministerstwo Pracy przyznaje, że z uwagi na fakt, że działalność opodatkowana ryczałtem nie wymaga prowadzenia rachunkowości, w związku z tym nie ma aktualnie żadnych możliwości weryfikowania prawdziwości tych oświadczeń.

Ministerstwo informuje także, że w porozumieniu z Ministerstwem Finansów poszukuje nowego sposobu dokumentowania dochodów osób uzyskujących dochody z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Marcin Musiał

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »