| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgę trzeba odliczyć od podatku

Ulgę trzeba odliczyć od podatku

Jedyną możliwą formą rozliczenia ulgi uczniowskiej jest obniżenie podatku dochodowego o kwotę ulgi - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.


W październiku 2005 roku podatnik złożył do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o sfinansowanie zakupu protezy. Twierdził, że z tytułu wyszkolenia ucznia urząd jest mu winny kwotę ulgi, a proteza jest mu potrzebna do normalnego funkcjonowania. Otrzymywana renta oraz dochody nie pozwalają na samodzielny zakup.

Organ odmówił jednak podatnikowi. Wskazał, że obowiązujące przepisy prawa podatkowego przewidują jako jedyną możliwą formę rozliczenia ulgi uczniowskiej obniżenie podatku dochodowego o kwotę powyższej ulgi. Jakiekolwiek inne formy, wypłata gotówki czy sfinansowanie zakupu protezy nie są dopuszczalne.

W skardze skierowanej do białostockiego WSA podatnik zarzucał błędne przyjęcie, że osoba, która nabyła prawo do ulgi uczniowskiej, nie może zgłosić wniosku o inne rozliczenie tej ulgi niż poprzez obniżenie należnego podatku dochodowego o kwotę przyznanej ulgi. Dodatkowo wskazywał, że w związku z planowanym zakończeniem działalności gospodarczej i w konsekwencji drastycznym spadkiem dochodów zostanie pozbawiony możliwości skorzystania z przysługującej ulgi.

Sąd rozstrzygając sprawę podzielił stanowisko przyjęte przez organy podatkowe, a więc że jedyną możliwością skorzystania z ulgi uczniowskiej jest obniżenie podatku o kwotę ulgi. Innych możliwości nie ma. Dlatego też nie można zgodnie z prawem dokonać rozliczenia w inny sposób.

Sygn. akt I SA/Bk 142/06

Michał Stuczyński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK