| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za nienależny zwrot podatku będą kary

Za nienależny zwrot podatku będą kary

Jeszcze tylko dziś wnioski o zwrot VAT mogą złożyć podatnicy, którzy zakończyli inwestycje budowlane przed 1 stycznia 2006 roku. Za nienależny zwrot VAT grożą ostre sankcje.

Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przewiduje kary dla podatników, którzy będą próbowali wyłudzić zwrot VAT. Jeśli podatnik poda dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub zatai rzeczywisty stan rzeczy i przez to wprowadzi w błąd właściwy organ, narażając na nienależny zwrot VAT od materiałów budowlanych, zapłaci grzywnę. Może trafić też do więzienia.

Grzywna grozi jedynie wtedy, gdy kwota nienależnego zwrotu niska. Natomiast gdy kwota zwrotu nie przekracza ustawowego progu (czyli pięciokrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia), sprawca podlega karze za wykroczenie skarbowe.

Stawka dzienna – brana pod uwagę przy ustalaniu kwoty grzywny – nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

W ustawie przewidziano również sankcje dla urzędników, którzy będą spóźniać się z realizacją wniosku. Jeżeli naczelnik urzędu skarbowego, który ma zweryfikować poprawność wniosku o zwrot VAT, nie wyda w terminie decyzji o refundacji podatku lub też po wydaniu decyzji w prawidłowym terminie pieniądze nie nadejdą na czas, podatnik może liczyć na dodatkową rekompensatę.

Wówczas kwota zwrotu podlega oprocentowaniu w wysokości opłaty prolongacyjnej ustalanej w przypadku odroczenia terminu płatności należności, stanowiących dochód budżetu państwa. W przypadku nieterminowego wydania decyzji oprocentowanie to będzie przysługiwać od dnia następującego po dniu, w którym naczelnik powinien wydać decyzję do czasu wydania decyzji.

Jeżeli decyzję wydano w ustawowym terminie, ale nieterminowo wypłacono pieniądze, oprocentowanie nalicza się od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin wypłacenia zwrotu, włącznie do jej wypłacenia. Oprocentowanie nie będzie przysługiwać, jeżeli to z winy podatnika nieterminowo wypłacono pieniądze. Nie przewiduje się także sankcji, gdy opóźnienia zostaną spowodowane czynnikami niezależnymi od organów podatkowych.

KTO POPEŁNIA WYKROCZENIE SKARBOWE
Jeśli kwota nienależnego zwrotu wydatków nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia, czyn taki jest wykroczeniem skarbowym. Jeśli zatem podatnik naraża Skarb Państwa na uszczuplenie w związku z nienależnym zwrotem VAT do kwoty 4495,50 zł, karany jest nie za przestępstwo, lecz za wykroczenie skarbowe. Grozi wówczas kara grzywny od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2006 roku będzie to od 89,91 zł do 17 982 zł.
Anna Wojda

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK