| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizny dla szkoły

Darowizny dla szkoły

W księgach rachunkowych firmy przekazana szkole darowizna powinna być zakwalifikowana do pozostałych kosztów operacyjnych.

➡ codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację


Istotną kwestią przy przekazywaniu pieniędzy lub towarów jest określenie, czy jest to tzw. sponsoring czy darowizna. Ma to znaczenie zarówno pod względem podatkowym, jak i bilansowym. Z darowizną mamy do czynienia, w przypadku gdy przekazanie ma charakter jednostronny i bezpłatny. Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 888) w umowie darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.W rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt. 32 lit. g) ustawy o rachunkowości darowiznę taką zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych i ewidencjonuje na koncie zespołu 7. Natomiast w sprawozdaniu finansowym uwidocznia się w informacji dodatkowej. Ponadto w rachunku zysków i strat prezentuje się ją w pozycji „Pozostałe koszty operacyjne. Inne koszty operacyjne” zarówno w wariancie porównawczym (E. III.), jak i kalkulacyjnym (H. III.). Ewidencja przekazanych szkole środków finansowych będzie wyglądała w następujący sposób:1. Zawarcie umowy darowizny pomiędzy jednostką a szkołą:


Wn konto 766 „Pozostałe koszty operacyjne”/Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki”


2. Przekazanie środków finansowych szkole:


Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki”/Ma konto 130 „Rachunek bankowy”Przekazywanie darowizny w formie materialnej jest bardziej skomplikowane. W takim przypadku istotne są kwestie VAT. Należy pamiętać, że wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.Jeżeli więc jednostka przekazuje szkole darowiznę w formie rzeczowej, a przy zakupie miała prawo odliczyć podatek, należy pamiętać o zaksięgowaniu VAT należnego na podstawie faktury wewnętrznej zapisem: Wn konto 766 „Pozostałe koszty operacyjne”/Ma konto 222 „Rozliczenie VAT należnego”.Agnieszka Pokojska

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama
Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Angielski dla księgowych

Eksperci infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem Infor.pl »