| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tworzenie rezerwy z tytułu podatku odroczonego

Tworzenie rezerwy z tytułu podatku odroczonego

Obowiązek tworzenia rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego dotyczy tylko tych firm, których sprawozdania podlegają badaniu i są ogłaszane.


W wielu przypadkach uregulowania ustawy o rachunkowości oraz ustaw podatkowych znacznie się różnią. Pojawiają się więc rozbieżności w ustalaniu wartości aktywów i pasywów w ujęciu bilansowym i podatkowym. Wymagają one utworzenia aktywów lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Tworzenie rezerwy z tego tytułu pomniejsza wynik finansowy, co wpływa niekorzystnie na prezentację kondycji finansowej jednostki oraz zmniejsza zysk do podziału. Powoduje to, że jednostki, które nie mają obowiązku ustawowego, rezygnują z ich tworzenia.Warto jednak zastanowić się, czy rezygnacja z podatku odroczonego nie kłóci się z zasadą rzetelnej i jasnej prezentacji sytuacji majątkowej oraz wyniku finansowego. Korzystanie z tego zwolnienia rodzi niebezpieczeństwo. Brak ujęcia zobowiązań z tytułu podatku odroczonego oznacza jedynie zaniżenie pozycji zobowiązań jednostki i sztuczne zawyżenie wyniku finansowego.Rezerwy na podatek odroczony tworzy się w przypadku powstania tzw. różnic dodatnich. Ich skutkiem jest pojawienie się w przyszłych okresach zwiększonej podstawy opodatkowania. Rezerwę taką tworzy się np. wtedy, gdy w związku z wyceną bilansową należności powstają dodatnie różnice kursowe.Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego należy utworzyć natomiast w przypadku tzw. różnic ujemnych, które powodują powstanie w przyszłych okresach kwot pomniejszających podstawę opodatkowania. Aktywa należy więc utworzyć na przykład kiedy stawki amortyzacji podatkowej są niższe niż bilansowej.Agnieszka Pokojska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »