| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gabinety lekarskie z ewidencją podatkową

Gabinety lekarskie z ewidencją podatkową

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem kas fiskalnych do gabinetów lekarskich, co nie oznacza, że nie może zająć się sprawą. Ewidencji obrotów lekarzy od dawna domagają się posłowie.


Wiceminister finansów Jarosław Neneman nie chce oceniać pomysłu Ministerstwa Zdrowia, by gabinetom lekarskim nakazać ewidencjonowanie obrotów za pomocą kas fiskalnych.

– W resorcie nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia kas do prywatnych praktyk medycznych. Co nie znaczy, że nie mogą się rozpocząć – zaznaczył wiceminister. Jego zdaniem obowiązujące zwolnienie usług opieki medycznej z VAT nie wyklucza wprowadzenia kas do gabinetów tylko na potrzeby ewidencjonowania obrotów. Według resortu, ograniczyłoby to szarą strefę w usługach medycznych, szacowaną na ok. 10 mld zł rocznie.

Jednak objęcie praktyk lekarskich obowiązkiem ewidencjonowania obrotów nie musi się przełożyć na większe dochody fiskusa. Lekarze mogą korzystać z opodatkowania kartą podatkową. Płacą wtedy m.in. od zadeklarowanej liczby godzin pracy, a nie obrotów, nie więcej jednak niż 1334,4 zł miesięcznie. Rząd na razie odstąpił od zapowiadanej niedawno likwidacji karty podatkowej.

– Nie braliśmy tego pod uwagę. To zmieniałoby postać rzeczy – nie ukrywa zaskoczenia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. – Moim zdaniem lekarze najczęściej prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.
O wprowadzenie kas fiskalnych m.in. w usługach medycznych czy prawniczych nie raz apelowali posłowie Komisji Finansów Publicznych w Sejmie poprzedniej kadencji. Z danych MF wynika, że wartość usług prawniczych świadczonych dla osób fizycznych wynosi około 3,4 mld zł rocznie. Koszt usług medycznych w 2003 roku to 26 mld zł. Z szacunków wynika, że wartość odpłatnych usług na rzecz osób fizycznych, które mogłyby objąć kasy, stanowi ok. 2 proc. tej sumy, czyli ponad 0,5 mld zł. W ubiegłym roku resort finansów przedstawił harmonogram wprowadzania kas fiskalnych w latach 2006-2007. Najpierw (w 2006 roku) ze zwolnieniami z konieczności stosowania kas mieli się pożegnać prawnicy, architekci, detektywi czy księgowi, zaś w następnej kolejności (w 2007 roku) – medycy.

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów pod rządami minister Zyty Gilowskiej projekcie nowelizacji ustawy o VAT po harmonogramie nie ma jednak śladu. Rozwiązania przedstawione w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o VAT, który właśnie trafił do Sejmu, przewidują jedynie zmianę zasad refundacji wydatków związanych z zakupem kasy fiskalnej. Podatnik, który rozpocznie ewidencję za pomocą kasy rejestrującej, będzie mógł odliczyć od VAT należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej kasy w wysokości 90 proc. ceny zakupu, nie więcej jednak niż 700 zł.

Zgodnie z rozporządzeniem z 28 marca tego roku większość obowiązujących zwolnień przedłużono do 31 grudnia 2006 roku. Jednak nie wszystkie. Od 1 września kasy fiskalne będą musieli zainstalować m.in. sprzedawcy części samochodowych, sprzętu radiowego i telewizyjnego, sprzętu fotograficznego, płyt CD i DVD.

Marcin Musiał

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK