| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Taka sama ulga dla wszystkich firm

Taka sama ulga dla wszystkich firm

Od dziś firmy kupujące nowoczesne technologie będą miały prawo do takiej samej ulgi. To efekt zmian przewidzianych nowelizacją ustawy o działalności innowacyjnej.


Dziś wchodzi w życie ustawa z dnia 12 maja 2006 r. o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006 r. nr 107, poz. 723). Zmiany podatkowe, które wprowadza nowelizacja ustawy, okazały się konieczne z powodu błędów, które zawiera ustawa obowiązująca od 1 stycznia tego roku.Nowe przepisy mają usunąć wątpliwości związane z ewentualnym naruszeniem zasad konkurencji. Ulga na zakup nowoczesnych technologii zostanie wyłączona z pomocy publicznej. Uprawniał do niej będzie zakup nowoczesnych technologii od wszystkich podmiotów, a nie, jak dotychczas, tylko od jednostek naukowych. Nowelizacja ujednolica także wielkość odpisu dla mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Każdy z nich będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania o 50 proc. ceny nowej technologii. Do tej pory z pełnej 50-proc. ulgi mogły korzystać mikro-, małe i średnie firmy. Pozostałe mogły zmniejszyć podstawę opodatkowania jedynie o 30 proc.Kolejny problem dotyczy wykreślenia z ustawy zapisów mówiących, że ulga na innowacje jest pomocą publiczną. Przepisy te nie były notyfikowane Komisji Europejskiej. To oznaczało, że firma, która już skorzystała z ulgi, musiałaby ją zwrócić lub złożyć korektę. Przedsiębiorcy nie będą musieli tego robić, ponieważ znowelizowane przepisy mają dotyczyć wydatków poniesionych od początku 2006 roku, czyli od chwili wejścia w życie ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej.Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK