| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadal nie ma nowego planu kont

Nadal nie ma nowego planu kont

Ministerstwo Finansów nie wydało nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont, mimo że poprzednie utraciło moc 30 czerwca.


Nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych resort finansów miał przyjąć w pakiecie prawie 40 rozporządzeń, które utraciły delegację ustawową 30 czerwca tego roku. Od 1 lipca zaczęły obowiązywać nowe, ale jak się okazało nie wszystkie. Przyjęcie pakietu rozporządzeń nakazywała nowa ustawa o finansach publicznych z 30 czerwca 2005 r. Wśród nich znalazło się również rozporządzenie dotyczące rachunkowości w jednostkach, które miało zastąpić stare, z 18 grudnia 2001 r. Ministerstwo Finansów miało pół roku na przyjęcie wszystkich rozporządzeń lub po prostu przedłużenie starych z nową delegacją ustawową.

Z informacji, jakie dotarły do Gazety Prawnej wynika, że jednostki, które stosowały zasady rachunkowości zawarte w rozporządzeniu, nie wiedzą, jak mają postępować po wygaśnięciu delegacji ustawowej.
Resort finansów wyjaśnił jednak, że w przypadku tego jednego rozporządzenia nie było konieczności nowelizacji od 1 lipca, ponieważ nie stanowi ono podstawy prawnej do prowadzenia ksiąg rachunkowych jednostek. Jednostki, zarówno samorządowe, jak i sektora finansów publicznych, powinny więc kierować się zasadami zawartymi w ustawie o rachunkowości, które po 1 lipca się nie zmieniły. Resort poinformował również, że trwają prace nad nowym rozporządzeniem, które ma zastąpić to z 18 grudnia 2001 r. Projekt takiego rozporządzenia trafił już do uzgodnień międzyresortowych i jest datowany na 5 lipca.

Na podstawie rozporządzenia, które wygasło, zarządy jednostek samorządu terytorialnego miały m.in. obowiązek przekazywać do regionalnej izby obrachunkowej bilans z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz bilanse łączne, sporządzone osobno dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych.

ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK