| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urząd zwróci akcyzę pośrednikom

Urząd zwróci akcyzę pośrednikom

Pośrednicy zajmujący się eksportem paliw i piwa mogą starać się o zwrot akcyzy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że ograniczenie zwrotu tylko do podatników akcyzy jest niezgodne z prawem.


WSA w Warszawie uchylił wczoraj decyzje organów celnych odmawiające spółce J&S Energy prawa do zwrotu 217 tys. zł akcyzy zapłaconej w cenie toluenu, który spółka wyeksportowała. Według sądu rozporządzenie ministra finansów ograniczające prawo do zwrotu akcyzy jedynie do podatników, którzy ją odprowadzili, jest niezgodne z ustawą o akcyzie i dyrektywami europejskimi.

Zdaniem sądu z istoty akcyzy i przepisów UE wynika, że podatkowi temu powinna podlegać tylko konsumpcja. Podatek powinien być płacony w kraju, gdzie się ona dokonuje. Przepisy polskiej ustawy o akcyzie spełniają te wymagania. Jednak akty wykonawcze do niej różnicują prawo do zwrotu w zależności od rodzaju wyrobów podlegających eksportowi lub dostawy wewnątrzwspólnotowej. Wymogów ustawy nie spełnia rozporządzenie regulujące zwrot podatku w przypadku wyrobów zharmonizowanych.

– W akcie wykonawczym sprzecznie z ustawą dokonano zawężenia zwrotu tylko do podatników akcyzy – uzasadniał wyrok sędzia Jerzy Płusa. Przypomniał, że sąd nie może stosować rozporządzeń, które uzna za niezgodne z ustawami.

Wyrok nie jest prawomocny. Na razie nie wiadomo, czy organy celne wniosą kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Niewykluczone. Najpierw musimy się zapoznać z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia – powiedziała Maria Hiż z Ministerstwa Finansów.

Zdaniem Leszka Tokarskiego partnera z firmy Deloitte, reprezentującego skarżącą spółkę, wyrok otwiera drogę do starania się o zwrot akcyzy także innym eksporterom wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Jak powiedział GP Grzegorz Zambrzycki, prezes J&S Energy, wyrok może pobudzić eksport polskich towarów zharmonizowanych.
Urząd celny odmówił J&S Energy zwrotu, powołując się m.in. na par. 5 rozporządzenia z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Mówi on, że zwrot przysługuje podatnikowi, który zapłacił akcyzę i wyeksportował towar. Spółka była tylko pośrednikiem – kupiła toluen w Petrochemii Blachownia i wyeksportowała towar. Cena zawierała 217 tys. zł akcyzy, którą producent zapłacił fiskusowi. Zgodnie z artykułem 60 ustawy o akcyzie podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy.

Podobnie jest w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Tymczasem rozporządzenie zamiast terminu podmiot (czyli każdy) używa słowa podatnik. To oznacza, że w wielu przypadkach fiskus nikomu nie zwraca akcyzy od eksportowanych wyrobów zharmonizowanych. Nie dostają jej producenci, gdyż sprzedając towar pośrednikowi nie eksportują go, ani pośrednicy, ponieważ nie są podatnikami akcyzy. Podobnych problemów nie ma w przypadku wyrobów niezharmonizowanych, na przykład kosmetyków. Rozporządzenie, które ich dotyczy, jest zgodne z ustawą o akcyzie.

Sygn. akt III SA Wa 1457/06

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK