| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydawcy nie chcą kredytować budżetu

Wydawcy nie chcą kredytować budżetu

Wydawcy obawiają się zmian w ustawie o VAT. Nowe terminy odprowadzania podatku spowodują, że będą oni stale kredytować budżet państwa.Ministerstwo Finansów proponuje likwidację szczególnego momentu powstawania obowiązku podatkowego dotyczącego VAT od sprzedaży prasy i książek. Sprzeciwiają się temu wydawcy. Izba Wydawców Prasy i Polska Izba Książki wystosowały 30 czerwca pismo do premiera w tej sprawie. Premier obiecał, że rząd zajmie się tym na jednym z najbliższych posiedzeń. W zaistniałych okolicznościach (dymisja premiera) trudno jednak oczekiwać, że rząd zajmie się tym problemem w najbliższym terminie. Tymczasem projektowana przez rząd zmiana wymusi na wydawcach deklarowanie obowiązku podatkowego już w momencie przekazania danego nakładu kolporterowi lub hurtownikowi do dystrybucji i sprzedaży.

Spowoduje to konieczność uiszczania VAT oraz podatku dochodowego od niesprzedanych egzemplarzy prasy i książek. Wykazana wielkość podatku będzie następnie podlegała nieustannym korektom w chwili rozliczania zwrotów, powodując konieczność wystawiania w każdym miesiącu tysięcy faktur korygujących.

Zdaniem wydawców taki sposób rozliczania podatku należnego z tytułu sprzedaży prasy i książek, będący w istocie kredytowaniem budżetu państwa, wywrze negatywny wpływ na płynność finansową firm działających w tej branży. Będzie to zagrażać zwłaszcza małym lokalnym wydawcom prasy czy oficynom niszowym. Zakłócenie płynności finansowej, dodatkowa biurokracja i wzrost kosztów pracy wydawnictw może spowodować podniesienie cen prasy i książek. Wydawcy podkreślają też, że ograniczenie ich roli w swobodnym kształtowaniu nakładów zmniejszy ich dostępność i prowadzić będzie do dalszej komercjalizacji rynku prasy i książek. Zmiana systemu podatkowego ograniczy też dostęp do rynku dla nowych tytułów prasowych i małych wydawnictw książkowych.

– Jeśli nasze dotychczasowe starania nie przyniosą efektów, jako przedstawiciele wydawców książek, prasy i branży poligrafii, będziemy podejmować wszelkie działania na poziomie parlamentu – powiedział Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

EDYTA WERESZCZYŃSKA
edyta.wereszczynska@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK