| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczone wcześniej kwoty trzeba doliczyć

Odliczone wcześniej kwoty trzeba doliczyć

Podatnik korzystający z ulgi budowlanej w 1997 roku, który wycofał w 2006 roku wkład budowlany ze spółdzielni, musi w zeznaniu za 2006 rok doliczyć wcześniej odliczone kwoty.

 

Minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską przypomniał, że ulga budowlana odliczana od podatku, w tym z tytułu poniesienia wydatków na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, znikła 1 stycznia 2002 r. W ustawie pozostały przepisy regulujące prawa nabyte. Jednocześnie nałożono obowiązek zwrotu uprzednio odliczonych kwot, w przypadku np. wycofania wkładu ze spółdzielni.

Przepisy te nie zawierają żadnych ograniczeń czasowych. W konsekwencji nawet w sytuacji, gdy podatnik z ulgi budowlanej korzystał w 1997 roku, a wkład budowlany ze spółdzielni mieszkaniowej wycofał w 2006 roku, to w zeznaniu podatkowym za 2006 rok jest zobowiązany doliczyć kwoty uprzednio odliczone. Wolą ustawodawcy było przyznanie – na mocy przepisu przejściowego – takich samych praw oraz nałożenie takich samych obowiązków, jakie przysługiwały osobom, które z odliczeń mieszkaniowych korzystały do 1 stycznia 2002 r., tj. do dnia likwidacji dużej ulgi budowlanej.

Marcin Musiał


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »