| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe wzory deklaracji podatkowych

Będą nowe wzory deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowych rozporządzeń dotyczących podatku od spadków i darowizn. Przewidują one wprowadzenie m.in. nowych deklaracji podatkowych.


Przygotowane przez resort finansów projekty to rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenia rejestru podatku, trybu wykonywania czynności związanych z poborem podatku oraz określenia wzoru deklaracji o wysokości podatku pobranego i wpłaconego przez notariuszy oraz rozporządzenie w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn. Mają one zastąpić obowiązujące rozporządzenia o takich samych nazwach.

Wraz z nowymi rozporządzeniami pojawią się też nowe wzory formularzy: SD-2 (deklaracja o wysokości podatku pobranego i wpłaconego przez płatnika), SD-3 (zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych) oraz SD-3/A (informacja o pozostałych nabywcach rzeczy lub praw majątkowych).

Powodem, dla którego opracowano nowe rozporządzenia, są zmiany w przepisach dotyczących rozliczeń podatkowych drogą elektroniczną. Rozporządzenie dotyczące notariuszy zmieniane jest z uwagi na to, że na podstawie art. 1 pkt 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r. nr 143, poz. 1199) na notariuszy – jako płatników podatku od spadków i darowizn – nałożony został obowiązek składania deklaracji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Jednocześnie zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn zawierające delegację dla ministra finansów i ministra sprawiedliwości do wydania aktu wykonawczego. Na organy te nałożono obowiązek określenia wzoru deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika (formularz SD-2).

Nowe rozporządzenie nie będzie już zawierało przepisów dotyczących momentu poboru podatku oraz terminu jego przekazywania na rachunek właściwego organu podatkowego, terminu oraz sposobu przekazywania kopii rejestrów podatku, sposobu oraz terminu przekazywania odpisów sporządzanych aktów notarialnych. W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn kwestie te uregulowano bezpośrednio w ustawie. Nie ma zatem potrzeby pozostawiania ich w rozporządzeniu. Z identycznych powodów ma być zmienione rozporządzenie w sprawie zeznań dotyczących podatku od spadków i darowizny.

Nawet po wydaniu rozporządzeń, składanie elektronicznych deklaracji będzie możliwe dopiero wówczas, gdy dane zawarte we wzorach deklaracji będą sporządzone w stosownym formacie elektronicznym i zostaną określone rodzaje podpisu elektronicznego.

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 16 sierpnia. Obecnie projekty znajdują się w uzgodnieniach międzyresortowych.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK