| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadal można składać wnioski o zwrot budowlanego VAT

Nadal można składać wnioski o zwrot budowlanego VAT

Nie wszyscy inwestorzy, którzy do 30 czerwca nie złożyli wniosku o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, stracili szansę na odzyskanie pieniędzy od fiskusa.


Zgodnie z prawem w przypadkach, które nie wymagają pozwolenia na budowę, czyli większości remontów, to sam inwestor określa, kiedy zakończył prace, a półroczny termin do złożenia wniosku biegnie właśnie od tej daty. To oznacza, że osoba, która nie zdążyła złożyć wniosku o zwrot VAT, może w specjalnym zawiadomieniu określić taką datę zakończenia prac, aby przedłużyć sobie termin do wystąpienia o zwrot. Wystarczy, że do tego czasu wykonywała jeszcze jakieś prace remontowe.

Urząd skarbowy, który nie będzie chciał przyjąć wniosku złożonego po 30 czerwca, musiałby zakwestionować oświadczenie inwestora, że np. pomalował pokój pod koniec stycznia. Trudno sobie wyobrazić, jak miałby udowodnić, że podatnik zrobił to w innym terminie.

Ponieważ ustawa nie precyzuje, jakie kryteria należy przyjąć, by uznać, że prace zakończono, można spróbować złożyć wniosek raz w roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjąć, że prace remontowe, które rozpoczęły się w ubiegłym roku, jeszcze w ogóle się nie zakończyły i będą kontynuowane.


_

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Głuchowska

Niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz prawa pracy i ubezpieczeń. Doświadczony trener współpracujący z najlepszymi ośrodkami szkoleniowymi w Polsce. Właściciel firmy AUDITOR zajmującej się doradztwem, weryfikacją i przeglądem stanu dokumentacji prawno-pracowniczej pod kątem zgodności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Od 1998 roku przeszkoliła kilkanaście tysięcy osób, przeprowadzając setki szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK