REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga tylko do końca roku

REKLAMA

Przepisy ustanawiające ulgę podatkową związaną z wydatkami na kluby sportowe są niezgodne z konstytucją. Przestaną obowiązywać 31 grudnia tego roku. Podatnicy, którzy skorzystają z ulgi w tym roku, będą mogli ją uwzględnić w rozliczeniu za 2006 rok.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził wczoraj, że art. 60 pkt 2 i art. 61 pkt 2 ustawy o sporcie kwalifikowanym (które wprowadziły ulgę do ustaw o CIT i PIT) są niezgodne z art. 7, art. 118 ust. 1 i art. 121 ust. 2 konstytucji.
– Senat objął zakresem poprawek materię, która nie była przedmiotem ustawy przyjętej przez Sejm – uzasadniał wyrok sędzia Marek Mazurkiewicz. Ponieważ Senat naruszył konstytucyjną procedurę legislacyjną, to TK nie zajmował się już kwestią niejasności przepisów.

Zgodnie z wolą Trybunału stracą one moc 31 grudnia tego roku. Podatnicy, którzy korzystają z odliczenia w tym roku, będą mogli je uwzględnić w deklaracjach za 2006 rok. Z wnioskiem Trybunału Konstytucyjnego wystąpił (inspirowany przez Ministerstwo Finansów) Prokurator Generalny. Jego zdaniem Senat, przyjmując kwestionowane poprawki do ustawy, przekroczył swoje kompetencje. Możliwość odliczenia dla podatników CIT przewidywał już rządowy projekt ustawy o sporcie kwalifikowanym. Co prawda, Sejm dodał analogiczne przepisy do ustawy o PIT, ale Senat wprowadził do obu ustaw zupełnie nową ulgę.

We wniosku do TK Prokurator Generalny zwrócił uwagę, że uchwalone przez Senat przepisy są niejasne. Nie sprecyzowano warunków odliczenia ani dokumentowania wydatków, nieprawidłowo wskazano limit odliczeń. Ulga spotkała się też z krytyką ekspertów podatkowych, którzy wskazywali, że może ona prowadzić do poważnych nadużyć. Przeciwny senackiej uldze był resort finansów. Przed przyjęciem kontrowersyjnych przepisów przestrzegała wicemarszałek Senatu Jolanta Danielak. Także sejmowa Komisja Kultury Fizycznej i Sportu wniosła o odrzucenie senackich poprawek. Większość senatorów i posłów pozostała jednak głucha na te sygnały.
Wczoraj przedstawiciel Sejmu podzielił argumenty Prokuratora Generalnego. Jak przyznał podczas rozprawy poseł Andrzej Dera, parlamentarzyści kierowali się racjami politycznymi, a nie merytorycznymi.

– Sejm w pełni świadomie, ze względów natury politycznej, chcąc pomóc środowisku sportowemu, nie odrzucił poprawek Senatu – stwierdził poseł.

Sędziowie dziwili się, że Sejm mając świadomość niezgodności z konstytucją przyjętych przepisów sam nie wystąpił z inicjatywą ich zmiany. Zakwestionowane przez TK przepisy pozwalają odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Rządowe projekty ustaw podatkowych, których pierwsze czytanie ma się odbyć dziś w Sejmie, przewidują wykreślenie kontrowersyjnych przepisów z ustaw.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA