| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Posłowie zajmą się akcyzą

Posłowie zajmą się akcyzą

Sejm będzie dalej pracował nad ustawą o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju opałowego, która przewiduje podwyżki akcyzy na olej opałowy i gaz do samochodów.


Rządowym projektem ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych oraz o zmianie niektórych ustaw zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Sejm oddalił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Przyszłość ustawy przewidującej m.in. znaczącą podwyżkę akcyzy na olej opałowy i gaz płynny do samochodów nie jest jednak oczywista. Wniosek o odrzucenie projektu przepadł zaledwie kilkoma głosami.Ustawa przewiduje podwyższenie maksymalnej akcyzy na gaz płynny do samochodów z 700 zł za tonę do 1100 zł za tonę oraz zrównanie stawek podatku akcyzowego na olej opałowy i olej napędowy. Podwyżki ma zrekompensować system zwrotu odbiorcom indywidualnym (także żłobkom, przedszkolom, szkołom) akcyzy zawartej w cenie oleju opałowego, który wykorzystano do ogrzewania. Przedsiębiorcy, którzy także wykorzystują olej opałowy zgodnie z przeznaczeniem, zwrotu jednak nie dostaną.Podczas dyskusji nad projektem, która odbyła się podczas jego pierwszego czytania, wiceminister finansów Jarosław Neneman przyznał, że regulacje w nim zawarte są kontrowersyjne, trudne i niepopularne. Zapewnił jednak, że rząd jest otwarty na daleko idące modyfikacje, które parlament może zaproponować. Według Ministerstwa Finansów, zróżnicowane stawki akcyzy na olej opałowy i napędowy przyczyniają się do powstania szarej strefy. –Jedyną skuteczną metodą eliminacji patologii jest zrównanie stawek – uzasadniał projekt wiceminister Neneman. Według MF likwidacja mafii paliwowej pozwoli na zwiększenie przyszłorocznych dochodów budżetu państwa o około miliard złotych. Jeżeli zmiany nie zostaną wprowadzone, trzeba będzie o miliard zmniejszyć wydatki budżetowe w 2007 roku. Zamiar podwyżki akcyzy na LPG resort finansów tłumaczy chęcią zapewnienia odpowiednich relacji między cenami gazu i benzyny.Marcin Musiał

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »