| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki powinny być limitowane

Wydatki powinny być limitowane

Stan finansów publicznych w Polsce można poprawić, wprowadzając kilkuletnie limity dotyczące wydatków i deficytu budżetowego - uważają eksperci.


Polska zajmuje dopiero dziewiąte miejsce pod względem efektywności sektora finansów publicznych spośród zbadanych dziesięciu krajów Europy Środkowo- -Wschodniej, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku lub w najbliższym czasie do niej przystąpią. Mniejszą efektywność sektora finansów publicznych za- notowała jedynie Bułgaria – wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów z uniwersytetów w Bonn i w Atlancie w ramach programu Ernst & Young „Sprawne państwo”. Badanie efektywności polega m.in. na sprawdzeniu, czy budżet jest zrównoważony, jak się go przygotowuje itp.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w Polsce przyjmowane są ustawy, które obciążają budżet dodatkowymi wydatkami już po jego uchwaleniu. Trudno więc przewidzieć rzeczywiste obciążenia finansowe. Utrudniona jest też kontrola nad środkami publicznymi.

Autorzy proponują rozwiązania usprawniające funkcjonowanie budżetu. Ich zdaniem, należy jasno sformułować cele fiskalne i limity dla różnych kategorii wydatków na kilka lat, czyli wprowadzić tzw. kontrakt fiskalny. Umożliwiłoby to utrzymanie deficytu na ustalonym wcześniej poziomie. Druga propozycja dotyczy umocnienia roli ministra finansów i wyposażenia go w takie pełnomocnictwa, które pozwolą mu skutecznie zarządzać budżetem. Chodzi np. o to, aby minister miał możliwość dokonywania cięć w budżecie oraz blokowania wydatków, gdyby istniała groźba przekroczenia ustalonych wcześniej limitów. Profesor Jerzy Hausner, były wicepremier, który brał udział w prezentacji raportu, nie zgadza się ze stwierdzeniem, że rola ministra finansów w Polsce jest słaba. Podkreślił, że o sile szefa resortu finansów stanowi np. możliwość budowania założeń makroekonomicznych dla rządu.

Eksperci jednocześnie zwracają uwagę, że polska metoda wyliczania długu publicznego jest bardziej restrykcyjna niż unijna.

ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK