| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT ma być łatwiejszy

Zwrot VAT ma być łatwiejszy

Jest szansa, że podatnicy będą mogli szybciej otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane. Nie będą czekać na komunikaty GUS, aby obliczyć zwrot, a fiskus zwróci pieniądze bez wydawania decyzji.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, przedłożony przez ministra finansów. Wprowadza on kilka zmian doprecyzowujących, uściślających oraz usuwających wątpliwości interpretacyjne. Zwrot będzie dotyczył tylko wydatków związanych z obiektami położonymi na terytorium Polski. Jako podstawę do obliczenia limitu kwoty zwrotu wyznaczono cenę 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ostatnio ogłoszoną przez GUS. Ponadto określono wysokość przysługującego osobie fizycznej limitu zwrotu w przypadku uprzedniego otrzymania kwoty zwrotu przez tę osobę lub jej małżonka. Wprowadzono także ograniczenie czasowe składania wniosków o zwrot (jeśli inwestycja nie zostanie zakończona do 31 grudnia 2007 r., wniosek może być złożony do 30 czerwca 2008 r.).

Projekt eliminuje wydawanie decyzji w sprawie zwrotu, w przypadku gdy wniosek złożony przez osobę fizyczną został przygotowany prawidłowo i nie budzi wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego. Doprecyzowano też pewne pojęcia, przykładowo pojęciem małżonków zostały objęte osoby fizyczne pozostające w związku małżeńskim, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.
Obowiązująca ustawa przewiduje zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, wykorzystanych do budowy, remontu, nadbudowy lub przebudowy budynku mieszkalnego. Zwrot przysługuje osobom fizycznym, pod warunkiem że posiadają one faktury, wystawione w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r., potwierdzające zakup materiałów.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK