| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy od lasu jest opłata

Kiedy od lasu jest opłata

Zwolnione z podatku są lasy, które mają mniej niż 40 lat, lasy znajdujące się w rejestrze zabytków i użytki ekologiczne.


Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku leśnym (Dz.U. z 2002 r. nr 200, poz. 1682) opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają określone w ustawie lasy. O tym, czy dany teren jest lasem w rozumieniu ustawy, przesądza ewidencja gruntów i budynków. W przypadku prowadzenia na gruncie leśnym działalności gospodarczej, będzie on podlegał podatkowi od nieruchomości jak dla działalności gospodarczej. Podatek leśny zapłacimy jednak, gdy w lesie jest prowadzona gospodarka leśna. Jest to działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym.
Zwolnienia z podatku leśnego określa art. 7 ustawy. Przede wszystkim podatkowi nie podlegają lasy z drzewostanem do 40 lat, lasy wpisane indywidualnie do rejestru zabytków oraz tzw. użytki ekologiczne. Rady gmin mogą w drodze uchwały wprowadzić inne zwolnienia. Ustawa zawiera też cały katalog zwolnień adresowanych do instytucji.

Zgodnie z nim podatku leśnego nie muszą płacić m.in. uczelnie, szkoły, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej w zakresie lasów, jednostki badawczo-rozwojowe czy przedsiębiorcy, którzy uzyskali status centrum badawczo-rozwojowego. W przypadku tych ostatnich zwolnienie będzie dotyczyło tylko lasów zajętych na prowadzenie przez nich badań i prac rozwojowych.
Zwolnienie z podatku leśnego nie zwalnia jednak od składania deklaracji podatku leśnego i specjalnej informacji o lasach.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »