| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczki na niskie kwoty bez podatku

Pożyczki na niskie kwoty bez podatku

Nie trzeba płacić podatku od pożyczki udzielonej najbliższej rodzinie, jeśli jej kwota nie przekracza 9637 zł. Od takiego długu nie zapłacimy również w przyszłym roku.


Ministerstwo Finansów w piśmie nadesłanym do redakcji Gazety Prawnej wyjaśniło, że w obecnym stanie prawnym, w przypadku powołania się przed organem podatkowym na otrzymanie pożyczki, która nie została zgłoszona do opodatkowania, czynność taka opodatkowana jest podatkiem w wysokości 2 proc. wraz z odsetkami za zwłokę.
W przypadku powołania się na fakt dokonania takiej pożyczki, podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku wraz z odsetkami, liczonymi od 15 dnia od dnia zawarcia umowy pożyczki.

Przykładowo, zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2007 r., pożyczka udzielona przez męża żonie, obejmująca kwotę mieszcząca się w tzw. kwocie wolnej od podatku od spadków i darowizn (wynosi ona 9637 zł) jest objęta zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych, bez konieczności jej zgłaszania (składania deklaracji) organowi podatkowemu. Wynika to z art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.).

Nowe regulacje, których wejście w życie przewiduje się od 1 stycznia 2007 r., wprowadzają zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek, których wartość lub kwota przekracza kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn, jeżeli spełnione zostaną dwa warunki, tj. strony umowy złożą deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i pożyczka przekazana zostanie przy wykorzystaniu systemu bankowego. Niespełnienie tych warunków spowoduje obciążenie umowy 20-proc. podatkiem, o którym mowa w projekcie zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że tylko w przypadku powołania się na otrzymaną od męża pożyczkę przekraczającą 9637 zł w okresie 5 lat, a niezgłoszoną organowi podatkowemu, powstanie obowiązek zapłaty podatku według sankcyjnej stawki.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK