| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od pośrednictwa trzeba zapłacić VAT

Od pośrednictwa trzeba zapłacić VAT

Usługi call center nie są zwolnione z VAT, jeśli podatnik świadczy je na rzecz organizatora gier hazardowych - stwierdził w wyroku Europejski Trybunał Sprawiedliwości.


Zdaniem ETS zwolnienie z VAT dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie gier hazardowych jest ograniczone. W art. 13 część B lit. f) szóstej dyrektywy, określono, że państwa członkowskie zwalniają z podatku zakłady, loterie i inne rodzaje hazardu, w oparciu o warunki i ograniczenia nałożone przez każde z państw członkowskich. Według Trybunału nie można tego przepisu stosować do sytuacji pośrednictwa przy przyjmowaniu zakładów w imieniu organizatora gier hazardowych. Zleceniobiorcy przyjmujący telefoniczne zakłady od zleceniodawcy w ramach świadczenia usług tzw. call center (ośrodki obsługi telefonicznej) nie mogą być uznane za zakłady hazardowe. Taka działalność, w przeciwieństwie do umowy zakładu, nie polega na daniu uczestnikom zakładu szansy wygrania i na przyjęciu w zamian ryzyka konieczności sfinansowania tej wygranej. Tym samym nie może zostać zaklasyfikowana jako umowa zakładu w rozumieniu tego przepisu.

Artykuł 13 część B lit. f) szóstej dyrektywy powinien być zdaniem Trybunału interpretowany w ten sposób, że świadczenie usług call center na rzecz organizatora zakładów zawieranych przez telefon, które obejmuje przyjmowanie zakładów w imieniu organizatora przez pracowników podmiotu świadczącego te usługi, nie stanowi umowy zakładu. Tym samym nie może zostać objęte przewidzianym w tym przepisie zwolnieniem z VAT.
Wyrok ten może mieć bezpośrednie zastosowanie do sytuacji polskich podatników. Trzeba jednak pamiętać, że w polskiej ustawie o VAT działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegająca opodatkowaniu podatkiem od gier, wyłączona jest z opodatkowania VAT.
Sygn. akt C-89/05

BOGDAN ŚWIĄDER
bogdan.swiader@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK