| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umorzone stypendium nie jest przychodem

Umorzone stypendium nie jest przychodem

Podatnik nie uzyska dodatkowego przychodu, gdy zostanie zwolniony z obowiązku zwrotu części fundowanego stypendium.


Podatnik w latach 2001-2004 otrzymywał stypendium fundowane i wypłacane przez kopalnię, które było rozliczane w zeznaniach podatkowych. W 2005 roku połowa stypendium została umorzona, a drugą połowę podatnik musiał zwrócić płatnikowi, czyli kopalni. Zdaniem podatnika nie miał on obowiązku wykazywania kwoty umorzonego stypendium w zeznaniu podatkowym za 2005 rok, ponieważ podatek z tego tytułu został już zapłacony i rozliczony w zeznaniach podatkowych za lata 2001-2004.

Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego wyjaśnił, że stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9) ustawy z 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) jednym z przychodów z tzw. innych źródeł są stypendia.
Zatem stypendium wypłacone podatnikowi przez kopalnię w latach 2001-2004 stanowiło przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu, od którego płatnik, tj. kopalnia, zobowiązany był pobrać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzić je do właściwego urzędu skarbowego.

Stypendium fundowane z zasady ma charakter bezzwrotny, a tylko w wyjątkowych sytuacjach istnieje obowiązek zwrotu otrzymanego świadczenia. Okoliczności zwrotu stypendium unormowane były także w umowie o stypendium fundowane. Dlatego też przychód z tytułu stypendium, w rozumieniu art. 11 ust. 1 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, powstawał w momencie otrzymania przez podatnika tego stypendium.

W 2005 roku z powodu wystąpienia okoliczności warunkujących zwrot stypendium kopalnia (fundator) wyraziła zgodę na umorzenie podatnikowi połowy pobranego w latach 2001-2004 stypendium, a pozostałą należną kwotę rozłożyła na raty. Podatnik w związku ze zwolnieniem go z obowiązku zwrotu połowy pobranego w latach 2001-2004 stypendium nie uzyskał dodatkowego przychodu, gdyż wykazano, że przychód z tytułu otrzymanego stypendium został już w całości opodatkowany w chwili jego wypłaty.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej we Wrocławiu, Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze z 12 lipca 2006 r. (nr PD-I-415/89/06).

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK