| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak amortyzować program komputerowy

Jak amortyzować program komputerowy

Prawo bilansowe pozwala na jednorazową amortyzację programów komputerowych o małej wartości.


Zgodnie z prawem bilansowym, program komputerowy o małej wartości może być jednorazowo odpisany w koszty działalności operacyjnej. Należy w związku z tym pamiętać, że każda firma powinna indywidualnie ustalić własne zasady kwalifikowania do kategorii aktywów o małej wartości i zapisać jej w swojej polityce rachunkowości.
Przykładowa ewidencja jednorazowego odpisu w koszty może w księgach rachunkowych być uwidoczniona w następujący sposób: Wn konto zespołu 4 „Koszty według rodzajów” / Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami”.
Jeżeli natomiast taka minimalna wartość zostanie przekroczona, a program komputerowy spełni warunki z art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, należy go wprowadzić do ewidencji na konto 020 „Wartości niematerialne i prawne”. Jest tak najczęściej w przypadku, gdy firmy korzystają z takich programów na podstawie umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub z tzw. licencji. Podstawą amortyzacji takiego składnika majątku będzie wtedy prawidłowo ustalona wartość początkowa. Powinna ona obejmować cenę zapłaconą dostawcy, koszty instalacji, uruchomienia i testowania programu.

Do wartości początkowej należy więc zaliczyć koszty związane z nabyciem naliczone do dnia przekazania programu do używania. Od tego momentu zgodnie z ustawą o rachunkowości można też rozpocząć amortyzację wartości niematerialnych i prawnych. Jej stawki powinny uwzględniać przewidywalny okres korzystania z programu. Amortyzację wprowadza się do ewidencji zapisem np. Wn konto 400 „Amortyzacja”/Ma konto 060 „Odpisy umorzeniowe wartości niematerialnych i prawnych”.

Należy jednak wspomnieć jeszcze o dwóch innych przypadkach, w których amortyzacja programu komputerowego nie będzie podlega tym zasadom. Pierwszy wariant to zakup program komputerowego, który jest integralną częścią środka trwałego, bez którego środek trwały nie jest kompletny i zdatny do użytku. W takim przypadku program nie będzie podlegał samodzielnej amortyzacji.

Natomiast w drugim przypadku nie będzie on w ogóle podlegał amortyzacji bilansowej. Związane jest to z wytworzeniem przez firmę programu komputerowego we własnym zakresie.

AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »