| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dofinansowane pensje nie są kosztem

Dofinansowane pensje nie są kosztem

Część wynagrodzeń pracowników zakładów pracy chronionej, które dofinansowano dotacjami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie może być kosztem podatkowym.


Odpowiadając na interpelację poselską minister finansów wyjaśnił, że wszelkie dotacje, subwencje i dopłaty otrzymywane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych są do końca 2006 r. wolne od podatku. Stanowią o tym art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT i art. 21 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., w związku z przepisami przejściowymi. Także wolne są otrzymane dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (art. 26a ustawy o rehabilitacji) oraz inne dotacje z PFRON. Równocześnie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio finansowanych z wolnych od podatku dotacji (art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT obowiązujące do 31 grudnia 2003 r. w związku z przepisami przejściowymi). Minister wyjaśnił więc, że część wynagrodzeń, która została sfinansowana dotacją, nie może być kosztem podatkowym.

Według fiskusa nie ma uzasadnienia do stosowania proporcjonalnego rozliczania kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 2 i 2a oraz art. 22 ust. 3-3a ustawy o PIT. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy nie da się wyodrębnić kosztów podatkowych przypadających na poszczególne źródła przychodów, gdy podatnik nie jest w stanie ustalić kosztów przypadających na źródło, z którego dochody są wolne od podatku. W przypadku dofinansowania z PFRON kwota ta jest znana, a koszty da się ustalić.

Minister wyjaśnił, że w deklaracjach miesięcznych oraz w zeznaniach rocznych podatnicy PIT nie wykazują przychodów zwolnionych z opodatkowania, jak też wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W formularzach dotyczących CIT otrzymane dotacje stanowią przychody i w tej samej kwocie są wykazywane jako dochody wolne od podatku. Koszty sfinansowane z tych dotacji nie powinny być wykazywane w formularzach podatkowych.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »