| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek nie tylko od lokat

Podatek nie tylko od lokat

Opodatkowane są nie tylko zyski z lokat. Bank pobiera podatek również od odsetek z pieniędzy na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.


O dsetki, które przysługują nam od założonych lokat bankowych, są opodatkowane tzw. podatkiem Belki. Jest to zryczałtowany podatek dochodowy, który wynosi 19-proc. kwoty odsetek.Taki sam podatek obowiązuje z tytułu odsetek, które bank nalicza nam za środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR). Niezależnie od wysokości odsetek (na ROR są to zazwyczaj bardzo małe kwoty), bank jako płatnik będzie zobowiązany pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zryczałtowany podatek. Oznacza to, że nie musimy się rozliczać z kwot odsetek i zapłaconego podatku w zeznaniu rocznym. Nie otrzymamy też żadnej informacji z banku o tym, ile nam potrącono podatku w ciągu roku.Cała operacja naliczenia i pobrania daniny jest dokonywana przez bank, który zbiorczą deklaracją informuje urząd skarbowy o wysokości wypłaconych odsetek i pobranym podatku. Przychód z odsetek powstaje w momencie postawienia ich do dyspozycji podatnika. W momencie ich przelewu na rachunek kwota, którą otrzymamy, będzie pomniejszona o podatek. Co więcej nie tylko odsetki są opodatkowane.Bank potrąci nam również podatek od innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania.OPODATKOWANIE ODSETEK 19-proc. podatek dochodowy pobierany jest od:


• pożyczek


• rachunku bieżącego (ROR)


• lokat terminowych (np. lokaty miesięcznej)


• lokat zagranicznych (19-proc. podatek pomniejsza się o podatek zapłacony za granicą).Bogdan Świąder


bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK