| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niektóre monety będą zwolnione z VAT

Niektóre monety będą zwolnione z VAT

Zgodnie z ustawą o VAT, zwolniona z tego podatku jest dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, do którego zalicza się m.in. złote monety. Wykaz tych monet jest określany corocznie i obowiązuje przez następny rok kalendarzowy. W Dzienniku Urzędowym UE C 285 z 23 listopada 2004 r. opublikowano wykaz takich złotych monet, które będą zwolnione z VAT w 2005 r.

Zgodnie z ustawą o VAT przez złoto inwestycyjne, którego dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import są zwolnione z podatku, rozumie się:

■ złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe,

■ złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki: posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych, zostały wybite po roku 1800, są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia, są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80 proc. wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Opublikowany wykaz będzie obowiązywał w 2005 r. i został uporządkowany alfabetycznie, według nazw krajów i nominałów monet.

Z polskich monet znalazły się w wykazie złote monety o nominale: 50 zł (Golden Eagle), 100 zł (Golden Eagle), 100 zł, 200 zł (Golden Eagle), 200 zł, 500 zł, 500 zł (Golden Eagle), 200 000 zł, 500 000 zł. W przypadku jednak gdy monety nie wyszczególniono w wykazie, jej dostawa będzie zwolniona z podatku, gdy moneta spełnia kryteria zwolnienia ustanowione w Szóstej Dyrektywie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »