| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak złożyć e-deklarację

Jak złożyć e-deklarację

Ministerstwo Finansów przedstawiło rozporządzenia niezbędne do przesyłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Zaczną one obowiązywać 16 sierpnia.


Akty wykonawcze do zmian w Ordynacji podatkowej dotyczą określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz trybu ich składania. Określono również wzór zawiadomienia o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej, jakie podatnik będzie musiał złożyć w urzędzie skarbowym oraz wzór zaświadczenia, jakie podatnik lub płatnik otrzymają od urzędu.
Wszystkie rozporządzenia wchodzą w życie 16 sierpnia, czyli w dniu wejścia w życie zmian w Ordynacji podatkowej dotyczących możliwości przesyłania e-deklaracji.

Resort zdecydował, że od pierwszego dnia obowiązywania przepisów podatnicy będą mieli możliwość przesyłania deklaracji na formularzach PIT-4 oraz PIT-8A.

Przewiduje się, że deklaracje i podania będą mogły być przesyłane za pomocą strony internetowej pod adresem www. e-deklaracje.mf.gov.pl. Przesłanie deklaracji lub podania będzie wymagało potwierdzenia bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym. Deklaracje będzie można również przesyłać za pomocą programu, który resort udostępni na wymienionej stronie internetowej, oraz za pomocą specjalnego interfejsu dostępnego na stronie www.e-podatki.gov.pl.

Określono również procedurę korzystania z tej formy przesyłania deklaracji. Aby móc korzystać z e-deklaracji, należy wcześniej powiadomić o tym właściwy urząd skarbowy. W tym celu należy wypełnić zawiadomienie na druku ZAW-E1. Następnie urząd skarbowy w ciągu miesiąca wyda zaświadczenie. Po uzyskaniu zaświadczenia podatnik lub płatnik będą mogli przesyłać deklaracje w formie elektronicznej.

ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl


Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »