| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy komornik musi wystawić fakturę

Kiedy komornik musi wystawić fakturę

Komornik nie jest podatnikiem VAT tylko wtedy, gdy wykonuje swoje czynności jako funkcjonariusz publiczny. Jeżeli wykonuje czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej, powinien wystawić fakturę VAT.


Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT do podatników VAT nie zalicza się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji w art. 1 mówi, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Ale nie wszystkie czynności komornik wykonuje jako funkcjonariusz publiczny.

Według art. 18 ustawy o VAT komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. W takim wypadku komornik przy sprzedaży towarów powinien wystawić w imieniu dłużnika i na jego rachunek fakturę VAT. Kopię tej faktury powinien otrzymać dłużnik.

Organy skarbowe stoją na stanowisku, że opodatkowaniu VAT podlega na przykład zlecenie przez wierzyciela komornikowi poszukiwania za wynagrodzeniem majątku dłużnika. Czynność ta nie należy bowiem do zadań komornika pełniącego funkcję organu egzekucyjnego jako organy władzy publicznej. Gdyby czynność taka należała do ustawowych zadań komornika, znalazłaby się w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji.

Zlecenie przez wierzyciela komornikowi czynności poszukiwania, za odpłatnością, majątku dłużnika rodzi pomiędzy komornikiem a wierzycielem stosunek cywilnoprawny. W związku z tym, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zlecenie przez wierzyciela czynności poszukiwania za wynagrodzeniem majątku dłużnika podlega opodatkowaniu VAT.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK