| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W Polsce mamy niskie stawki, a nie podatki

W Polsce mamy niskie stawki, a nie podatki

W jednym z wywiadów dla Newsweeka premier Jarosław Kaczyński powiedział: "(...) Niektórzy ciągle żądają niskich podatków, ale one są już niskie. 95 proc. obywateli płaci podatek liniowy, niski jest podatek od osób prawnych".

Jego zdaniem faktem jest, że 95 proc. obywateli wykazuje dochody mieszczące się w pierwszym przedziale skali. Jednak według różnych badań 85-90 proc. tych samych obywateli uważa, że podatki są za wysokie. Dlaczego? Otóż 30-proc. PIT objęte są dochody już w wysokości 37 024 zł rocznie.
Nie najlepsze są też odczucia społeczne dotyczące polskich podatków. Potwierdziło to przeprowadzone w maju badanie PBS DGA na zlecenie Gazety Prawnej i CMS Cameron McKenna. Wynikało z niego, że polscy podatnicy oceniają system podatkowy jako skomplikowany i niesprawiedliwy. Jednak nie chcą reformy. Chcieliby raczej uproszczeń systemu podatkowego (sondaż przedstawiliśmy w GP nr 98 z 22 maja 2006 r.).

Reforma jest potrzebna

Jacek Tkaczyk, ekspert podatkowy uważa, że na pewno niskie mamy podatki dochodowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (PIT i CIT), gdyż przy 19-proc. stawce podatku liniowego plasujemy się raczej w czołówce państw Unii, gdzie średnia stawka CIT wynosi ok. 30 proc.
– Niekorzystnie wypada natomiast opodatkowanie dochodów pracowniczych według skali z najwyższą stawką 40 proc. i dość niskimi, niezmienianymi od lat, progami podatkowymi – wskazywał Jacek Tkaczyk.
Jego zdaniem rozsądna reforma podatkowa powinna zmierzać w kierunku obniżenia najwyższej stawki podatku dochodowego wstępnie do 30 proc., a docelowo do 25 proc., czy nawet 20 proc., podwyższenia progów oraz wprowadzenia pewnych preferencji podatkowych dla ludzi najmniej zarabiających.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK