| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 200 sklepów odda VAT turyście

200 sklepów odda VAT turyście

Już w 200 sklepach na terenie całej Polski można otrzymać dokument tax-free uprawniający turystów spoza Unii Europejskiej do zwrotu VAT zawartego w cenie produktów.


Osoby spoza Unii Europejskiej podróżujące po naszym kraju mogą od niedawna otrzymać dokumenty „zwrot VAT dla podróżnych” (tax-free) uprawniający do zwrotu podatku od towarów i usług.

Obecnie jedyną firmą prowadzącą działalność w charakterze operatora zwrotu VAT w Polsce jest Global Refund Polska. W systemie obejmującym aktualnie około 200 sklepów można dokonywać zakupów odwiedzając sieci takie, jak: Media Markt, Saturn Planet, Castorama, IKEA, Galeria Centrum, Leroy Merlin, Mango, Peek & Cloppenburg, Praktiker, C&A, Swarovski, H&M oraz Pimkie. Aby podróżny mógł otrzymać zwrot VAT, po otrzymaniu dokumentu tax-free musi wywieźć zakupione towary poza terytorium UE. Następnie, po okazaniu ostemplowanego przez celnika dokumentu tax-free w jednym z punktów Global Refund, otrzyma kwotę refundacji w gotówce w polskich złotych.

Firma sukcesywnie zwiększa ilość sklepów, w których można otrzymać dokumenty tax-free, ale na przeszkodzie stoją niesprzyjające i nieprecyzyjne przepisy. Do prowadzenia tej działalności potrzebne jest zaświadczenie wydawane przez ministra finansów. Zaświadczenie wydaje się najdłużej na rok, co powoduje konieczność występowania przez firmę o wydanie kolejnych, równolegle ważnych zaświadczeń kilka razy w roku. Co prawda Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmian do ustawy o VAT dotyczący procedury wydawania zaświadczenia, jednak resort nie wypracował jeszcze stanowiska w tej sprawie.

GDZIE MOŻNA OTRZYMAĆ ZWROT
Punkty wypłat podatku znajdują się m.in. na granicy w Hrebennem, Medyce i Zosinie w Bobrownikach, Kuźnicy Białostockiej, Terespolu oraz na lotniskach (Okęcie, Balice, Poznań – Ławica) i w miastach: w Warszawie, ul. Puławska 28 – PZMot Travel, w Białymstoku, ul. Produkcyjna 86 – Leroy Merlin, w Łodzi, ul. Aleksandrowska 2/8 – PZMot Łódź.

Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK