| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie wszystkie ulgi pozostaną w przepisach

Nie wszystkie ulgi pozostaną w przepisach

Od 1 stycznia 2007 roku zwolnienie z CIT nie obejmie jedynie dochodów osób prawnych prowadzących szkoły, w części przeznaczonej na cele szkoły - uspokaja minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.


Dochody szkół niepublicznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe po 31 grudnia 2006 r. będą mogły nadal korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, w części przeznaczonej na te cele. Prowadzenie przez organizacje pozarządowe niepublicznej szkoły zdaniem MF niewątpliwie jest takim celem. Wspomniany przepis nie ulegnie zmianie.

W 2007 roku będą nadal wolne od podatku dochodowego dochody organizacji pożytku publicznego osiągane z tytułu prowadzenia szkół niepublicznych. Podstawą tego zwolnienia jest art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Minister finansów wyjaśnia jednocześnie, że z uwagi na utratę, po 31 grudnia 2006 r., mocy prawnej przepisu art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy oraz w związku z obowiązywaniem nadal art. 17 ust. 1c tej ustawy, zwolnieniem od podatku dochodowego nie będą objęte jedynie dochody osób prawnych prowadzących szkoły w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty, w części przeznaczonej na cele szkoły, będących spółkami, przedsiębiorstwami państwowymi oraz spółdzielniami.

Zdaniem Ministerstwa Finansów obowiązujące przepisy regulują kwestię opodatkowania szkół wystarczająco, w związku z tym nie planuje się ich zmiany.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK