| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie wszystkie ulgi pozostaną w przepisach

Nie wszystkie ulgi pozostaną w przepisach

Od 1 stycznia 2007 roku zwolnienie z CIT nie obejmie jedynie dochodów osób prawnych prowadzących szkoły, w części przeznaczonej na cele szkoły - uspokaja minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.


Dochody szkół niepublicznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe po 31 grudnia 2006 r. będą mogły nadal korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, w części przeznaczonej na te cele. Prowadzenie przez organizacje pozarządowe niepublicznej szkoły zdaniem MF niewątpliwie jest takim celem. Wspomniany przepis nie ulegnie zmianie.

W 2007 roku będą nadal wolne od podatku dochodowego dochody organizacji pożytku publicznego osiągane z tytułu prowadzenia szkół niepublicznych. Podstawą tego zwolnienia jest art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Minister finansów wyjaśnia jednocześnie, że z uwagi na utratę, po 31 grudnia 2006 r., mocy prawnej przepisu art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy oraz w związku z obowiązywaniem nadal art. 17 ust. 1c tej ustawy, zwolnieniem od podatku dochodowego nie będą objęte jedynie dochody osób prawnych prowadzących szkoły w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty, w części przeznaczonej na cele szkoły, będących spółkami, przedsiębiorstwami państwowymi oraz spółdzielniami.

Zdaniem Ministerstwa Finansów obowiązujące przepisy regulują kwestię opodatkowania szkół wystarczająco, w związku z tym nie planuje się ich zmiany.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »