| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za niezłożenie deklaracji grożą wysokie grzywny

Za niezłożenie deklaracji grożą wysokie grzywny

Za niezłożenie deklaracji w podatku od nieruchomości grożą sankcje z kodeksu karnego skarbowego. Na podobną karę naraża się podatnik, który nie informuje o posiadanych nieruchomościach.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zgodnie z art. 6 ust. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844) osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe powinny składać do 15 stycznia organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu, na złożenie deklaracji podatnik ma dwa tygodnie.

Złożenie deklaracji wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Z zasady osoby fizyczne nie składają deklaracji na podatek od nieruchomości tylko stosowną informację o posiadanych nieruchomościach i obiektach budowlanych. Muszą jednak złożyć deklarację w przypadku gdy nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową.

Zgodnie z art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej informacje składane przez podatników podatku od nieruchomości są traktowane jak deklaracje podatkowe.

Za niezłożenie deklaracji (oraz informacji) grożą sankcje z kodeksu karnego skarbowego. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Jeżeli jednak kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca zostanie ukarany grzywną jak za wykroczenie skarbowe.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK