| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy zlecenia i o dzieło nie zawsze będą z VAT

Umowy zlecenia i o dzieło nie zawsze będą z VAT

Projekt zmiany art. 15 ustawy o VAT dotyczącego opodatkowania m.in. dochodów z umów o dzieło i zlecenia wywołuje wiele emocji. Wszystko z powodu wyrażanych opinii, że po nowelizacji wszystkie tego typu umowy będą podlegać VAT. Nie jest to jednak prawdą.


Niejasne regulacje
Obecne przepisy dotyczące umów zlecenia i o dzieło są skomplikowane i niejasne. Jednak od 2007 roku – bo wtedy miałyby zacząć obowiązywać zmiany – niewiele zmieni się w opodatkowaniu VAT umów zlecenia i o dzieło.
– Propozycje zawarte w rządowym projekcie zmian ustawy dostosowują obowiązujące obecnie przepisy do postanowień i celu VI Dyrektywy oraz do orzecznictwa ETS – wyjaśnił Daniel Zarzycki, prawnik w kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.
Tego samego zdania jest Joanna Kanicka, partner Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, która stwierdziła, że omawiana zmiana nie oznacza rewolucji, a jedynie ujednolicenie i doprecyzowanie naszych przepisów, tak by odpowiadały art. 4 VI Dyrektywy, który zwalnia z opodatkowania VAT jedynie czynności wykonywane w ramach stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, który jest zbliżony do stosunku pracy.

Tylko doprecyzowanie
Podstawowa zmiana polegać ma na wpisaniu wprost do ustawy warunków wynikających z VI Dyrektywy VAT, które wskażą przypadki, w których będziemy mieli do czynienia ze stosunkiem analogicznym do stosunku pracy.
Jak wyjaśnił Gazecie Prawnej Daniel Zarzycki, przepisy unijne wyłączają z opodatkowania VAT stosunki prawne, w których relacje między podmiotami ułożone są w sposób zbliżony do stosunku pracy. Co więcej, VI Dyrektywa wyklucza wprost możliwość opodatkowania VAT czynności wykonywanych na podstawie umowy o pracę.
– W rządowym projekcie wyłączenie z opodatkowania VAT umów o pracę nie jest już tak jednoznaczne. Niemniej z treści projektu można wywnioskować zamiar wyłączenia z opodatkowania VAT umów o pracę, a także np. umów zlecenia i o dzieło zbliżonych do stosunku pracy – argumentował nasz rozmówca.

Warunki do spełnienia
– Obecnie o braku opodatkowania lub o konieczności opodatkowania VAT usług wykonywanych w ramach umowy zlecenia lub o dzieło stanowi zasadniczo klauzula odpowiedzialności. W sytuacji gdy cała odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich spoczywa na zleceniodawcy – czynności zleceniobiorcy (jego świadczenie) nie podlegają opodatkowaniu VAT – wyjaśniła Joanna Kanicka.
Jednocześnie dodała, że w planowanej zmianie art. 15, aby te czynności nie były opodatkowane VAT, konieczne będzie spełnienie trzech warunków łącznie: 1) warunku odpowiedzialności; 2) zleceniobiorca będzie musiał działać pod kierownictwem zlecającego w warunkach i miejscu wskazanym przez kontrahenta; 3) całe ryzyko gospodarcze związane z wykonywaniem zlecenia musi leżeć po stronie zleceniodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK