| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy zlecenia i o dzieło nie zawsze będą z VAT

Umowy zlecenia i o dzieło nie zawsze będą z VAT

Projekt zmiany art. 15 ustawy o VAT dotyczącego opodatkowania m.in. dochodów z umów o dzieło i zlecenia wywołuje wiele emocji. Wszystko z powodu wyrażanych opinii, że po nowelizacji wszystkie tego typu umowy będą podlegać VAT. Nie jest to jednak prawdą.


Niejasne regulacje
Obecne przepisy dotyczące umów zlecenia i o dzieło są skomplikowane i niejasne. Jednak od 2007 roku – bo wtedy miałyby zacząć obowiązywać zmiany – niewiele zmieni się w opodatkowaniu VAT umów zlecenia i o dzieło.
– Propozycje zawarte w rządowym projekcie zmian ustawy dostosowują obowiązujące obecnie przepisy do postanowień i celu VI Dyrektywy oraz do orzecznictwa ETS – wyjaśnił Daniel Zarzycki, prawnik w kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.
Tego samego zdania jest Joanna Kanicka, partner Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, która stwierdziła, że omawiana zmiana nie oznacza rewolucji, a jedynie ujednolicenie i doprecyzowanie naszych przepisów, tak by odpowiadały art. 4 VI Dyrektywy, który zwalnia z opodatkowania VAT jedynie czynności wykonywane w ramach stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, który jest zbliżony do stosunku pracy.

Tylko doprecyzowanie
Podstawowa zmiana polegać ma na wpisaniu wprost do ustawy warunków wynikających z VI Dyrektywy VAT, które wskażą przypadki, w których będziemy mieli do czynienia ze stosunkiem analogicznym do stosunku pracy.
Jak wyjaśnił Gazecie Prawnej Daniel Zarzycki, przepisy unijne wyłączają z opodatkowania VAT stosunki prawne, w których relacje między podmiotami ułożone są w sposób zbliżony do stosunku pracy. Co więcej, VI Dyrektywa wyklucza wprost możliwość opodatkowania VAT czynności wykonywanych na podstawie umowy o pracę.
– W rządowym projekcie wyłączenie z opodatkowania VAT umów o pracę nie jest już tak jednoznaczne. Niemniej z treści projektu można wywnioskować zamiar wyłączenia z opodatkowania VAT umów o pracę, a także np. umów zlecenia i o dzieło zbliżonych do stosunku pracy – argumentował nasz rozmówca.

Warunki do spełnienia
– Obecnie o braku opodatkowania lub o konieczności opodatkowania VAT usług wykonywanych w ramach umowy zlecenia lub o dzieło stanowi zasadniczo klauzula odpowiedzialności. W sytuacji gdy cała odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich spoczywa na zleceniodawcy – czynności zleceniobiorcy (jego świadczenie) nie podlegają opodatkowaniu VAT – wyjaśniła Joanna Kanicka.
Jednocześnie dodała, że w planowanej zmianie art. 15, aby te czynności nie były opodatkowane VAT, konieczne będzie spełnienie trzech warunków łącznie: 1) warunku odpowiedzialności; 2) zleceniobiorca będzie musiał działać pod kierownictwem zlecającego w warunkach i miejscu wskazanym przez kontrahenta; 3) całe ryzyko gospodarcze związane z wykonywaniem zlecenia musi leżeć po stronie zleceniodawcy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK