| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus pomaga podatnikom

Fiskus pomaga podatnikom

Z Krajowej Informacji Podatkowej, która funkcjonuje od początku lipca, skorzysta nawet milion podatników - wynika z prognoz Ministerstwa Finansów.


Ministerstwo Finansów uruchomiło Krajową Informację Podatkową. Jest to system informacji dla wszystkich osób chcących uzyskać odpowiedzi na wątpliwości dotyczące zagadnień podatkowych.

W związku z licznymi niejasnościami interpretacyjnymi w zakresie podatków pojawiło się pytanie, czy informacja telefoniczna nie zostanie zablokowana przez zbyt dużą liczbę osób chcących uzyskać poradę. Resort finansów uspokaja. Tworzenie Krajowej Informacji Podatkowej zostało oparte na doświadczeniach Wielkopolskiego Centrum Informacji Podatkowej w Lesznie, które funkcjonowało od 2000 roku.

– Przygotowani jesteśmy do obsłużenia miliona połączeń w ciągu roku – twierdzi Ministerstwo Finansów.
Warto podkreślić, że system ten sprawdził się w innych krajach. Tego typu informacje telefoniczne nie są bowiem patentem polskim. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w Unii Europejskiej. Przykładowo w Hiszpanii stworzono jeden numer telefonu dla pytań kierowanych do administracji publicznej. Jednym numerem zastąpiono 1255 podobnych linii. We Francji w administracji centralnej stopniowo wdrażane są systemy przesyłania głosu przy wykorzystaniu technologii inter- netowej. Także w urzędach duńskich wdrażane są systemy elektroniczne.

JAK POŁĄCZYĆ SIĘ Z KRAJOWĄ INFORMACJĄ PODATKOWĄ
Wybierz numer
Aby skontaktować się z KIP, należy wybrać numer 0 801 055 055 (koszt połączenia 35 gr/min) lub dla połączeń z telefonów komórkowych 0 22 330 03 30 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora).
Wybierz temat rozmowy
Po uzyskaniu połączenia będzie trzeba wybrać jedną z dostępnych opcji:
1 – w celu uzyskania informacji na temat podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn lub procedur podatkowych,
2 – w celu uzyskania informacji na temat podatku dochodowego od osób prawnych,
3 – w celu uzyskania informacji na temat podatku od towarów i usług oraz identyfikacji podatkowej.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK