| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > CIT. Likwidacja ulgi dla spółek wodnych

CIT. Likwidacja ulgi dla spółek wodnych

Jeżeli posłowie nie zmienią ustawy o CIT, od nowego roku spółki wodne będą musiały opodatkować składki przekazywane im przez rolników. Może zabraknąć pieniędzy na meliorację pól.

 
Z końcem tego roku traci moc zwolnienie podatkowe dotyczące dochodów spółek wodnych i ich związków przeznaczonych na cele statutowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Znajduje się ono w ustawie nowelizującej ustawę o CIT z 2004 r. (Dz.U. z 2004 r. nr 254). Waldemar Rudowski, przewodniczący Krajowego Związku Spółek Wodnych (KZSW), mówi, że spółki istnieją od 170 lat i ich dochody, pochodzące ze składek rolników, nigdy nie były opodatkowane. Może się to jednak zmienić po 1 stycznia 2007 r.

– Konsekwencje mogą być poważne. Będzie mniej pieniędzy na utrzymanie urządzeń do melioracji pól – ostrzega szef związku.

Jednak zdaniem Ministerstwa Finansów likwidacja zwolnienia nie oznacza, że każda spółka wodna będzie płacić podatek dochodowy. W przypadku sfinansowania z osiągniętych przychodów wydatków związanych z realizacją celów statutowych, wydatki te zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT będą stanowić koszty podatkowe (z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1).

Według KZSW, resort finansów nie rozumie zasady funkcjonowania spółek wodnych. Rolnicy w nich zrzeszeni płacą składki do 15 maja każdego roku. W tym miesiącu spółka uzyskuje więc swój całoroczny dochód. Po zmianach niemal natychmiast będzie musiała opodatkować całą kwotę, gdyż rozlicza się co miesiąc, a nie ma jeszcze kosztów. Nie może przecież wydać od razu wszystkich pieniędzy na cele statutowe. Związek zwrócił się do MF o złożenie autopoprawki do ustawy. Wystąpił też z interwencją do posłów sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Na razie bez skutku.

PONAD 2700 SPÓŁEK WODNYCH
W Polsce działa ponad 2700 spółek wodnych zrzeszających około 1,5 mln rolników. Ich dochody pochodzą ze składek rolników. Zajmują się melioracją pól, utrzymywaniem urządzeń wodnych, czyszczeniem rowów.

ENCYKLOPEDIA PRAWA
ULGI PODATKOWE – zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku, z wyjątkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o VAT, oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK