| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niezrozumiałe zasady zdobywania uprawnień

Niezrozumiałe zasady zdobywania uprawnień

Jedynie ukończenie uczelni mogącej nadawać stopnie doktora nauk ekonomicznych daje księgowym prawo do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez zdawania dodatkowego egzaminu. Problem w tym, że prawo nadawania takich stopni mają tylko 34 podmioty, w tym zaledwie 3 uczelnie prywatne.

– Jestem za tym, aby zrównać uprawnienia wszystkich szkół zawodowych prowadzących studia podyplomowe w zakresie rachunkowości – postuluje rozmówczyni. Martwi ją jednak, że środowisko jest zbyt mało skonsolidowane, aby walczyć o zmiany w tym zakresie.
Do postulatu zmian w przepisach przyłącza się również rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa prof. dr Stanisław Skrzypek. Nie widzi przyczyny, dla której zlikwidowanie takiego zapisu miałoby spowodować obniżenie jakości usług księgowych.
– W tym zawodzie najważniejsza jest praktyka – dodaje rektor Stanisław Skrzypek.

Nie wszyscy chcą zmian

Innego zdania jest natomiast rektor Akademii Finansów – posiadającej uprawienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych – prof. dr inż. Mirosław Zdanowski. Zgadza się ze zdaniem Ministerstwa Finansów, że uczelnie, które mają uprawnienia do doktoryzowania, wyróżniają się poziomem nauczania.
– Przy skomplikowaniu prawa rachunkowego osoby, które mają uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, muszą mieć mocne podstawy teoretyczne. A te mogą im zapewnić właśnie takie uczelnie – twierdzi. Dodaje również, że każda prywatna szkoła może ubiegać się o uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych. A o takie uprawnienia już teraz stara się kilkanaście szkół niepaństwowych.

Kwalifikacje najważniejsze

Nie wszyscy mają łatwy dostęp do uczelni, w których zdobycie wykształcenia daje podstawę do ubiegania się o certyfikat bez zdawania egzaminu.
– Co z tego, że mamy doświadczenie i dużą wiedzę, jeżeli brakuje funduszy, żeby skończyć uczelnię mającą odpowiednie uprawnienia, ale drogą. Oprócz tego najbliższa uczelnia, po ukończeniu której dostanę certyfikat bez egzaminu, jest około 300 km od miejsca zamieszkania. Semestr kosztuje tam trzy razy tyle co w szkole, która jest tylko 100 km od domu – skarży się czytelniczka Gazety Prawnej.

POSTULUJEMY
Ministerstwo Finansów powinno opracować zmiany w przepisach. Nowe regulacje muszą uprościć zasady uzyskiwania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK