| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od września kasy fiskalne dla nowych podatników

Od września kasy fiskalne dla nowych podatników

Od 1 września utracą zwolnienie i będą musiały zainstalować kasy kolejne grupy podatników. Do tej pory obowiązkowo muszą posiadać kasy fiskalne (bez względu na kwotę obrotów) podatnicy sprzedający gaz płynny, taksówkarze (przewozy osobowe i towarowe) oraz podatnicy, którzy świadczą usługi przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w komunikacji samochodowej.


Trzeba wprowadzić kasy

Od września dołączą do nich sprzedawcy sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego oraz fotograficznego. Kasy będą musieli zainstalować sprzedawcy nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Oprócz tego z kas będą musieli korzystać sprzedawcy wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od VAT. Kasy fiskalne będą też musieli stosować sprzedawcy silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych, nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników.


Nie ma natomiast bezwzględnego obowiązku posiadania kas w warsztatach samochodowych czy sklepach ze sprzętem AGD (choć resort początkowo zamierzał to zrobić).Ulga przy zakupie

Zanim podatnik rozpocznie ewidencjonowanie za pomocą kas fiskalnych, powinien dopełnić kilku formalności. Spełnienie tych warunków uprawnia do ulgi podatkowej z tytułu zakupu kas. Trzeba pamiętać, że w przypadku gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, może odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Ulga ta wynosi 50 proc. zakupu kasy, nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł.Ważne jest zgłoszenie

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby w odpowiednim czasie zacząć ewidencjonowanie przy użyciu kasy rejestrującej, jest jej fiskalizacja, czyli uruchomienie. Dokonują tego służby serwisowe. Podatnik zgłasza kasę w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. Naczelnik, po zgłoszeniu fiskalizacji kasy przez podatnika, nadaje kasie numer ewidencyjny, który się nie zmienia.


Służby serwisowe mają obowiązek poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o fiskalizacji kasy u podatnika nie później niż w terminie 7 dni od jej dokonania. Następnie składa się do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK