| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa definicja pomoże skorzystać z ulgi

Nowa definicja pomoże skorzystać z ulgi

Przepisy powinny jednoznacznie zwalniać z podatku dochodowego zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. W tym celu należy dokonać zmian w ustawie o PIT - uważa rzecznik praw obywatelskich.


Rzecznik praw obywatelskich (RPO) wystąpił do ministra finansów z pismem, w którym zwraca uwagę na to, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia odszkodowania. Organy podatkowe, a także podatnicy i płatnicy, mogą zatem przyjmować takie jego znaczenie, w jakim jest ono stosowane w prawie cywilnym. Tymczasem – jak zauważa RPO – prawo cywilne w istocie rozróżnia dwa pojęcia: ze szkodą majątkową wiąże odszkodowanie, a ze szkodą niemajątkową – zadośćuczynienie.

W konsekwencji w różny sposób interpretowane są przepisy art. 21 ust. 1 pkt 3, 3a i 3b ustawy o PIT dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego odszkodowań. Organy podatkowe są bowiem zdania, że zadośćuczynienie nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3, 3a, 3b ustawy o PIT. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku podatnika, na którego rzecz Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził zadośćuczynienie za doznaną krzywdę wynikłą z represjonowania jego ojca. Wówczas dopiero decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 października 2005 r. zmieniła niekorzystną dla niego interpretację (nr PB-3/4117-164/05).

Tego samego zdania był naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola, który uznał, że zadośćuczynienie nie jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych (postanowienie z 14 czerwca 2006 r. nr US. 40RPŁ/415/32/2006 i US. 40RPŁ/415/33/2006).

Z kolei w wyjaśnieniach Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów z 11 kwietnia 2006 r. (znak: PB5/AŁ-033-30-1113/06) wskazano, że użyte w cytowanych przepisach ustawy o PIT pojęcie odszkodowania odnosi się również do zadośćuczynienia.

Takie samo stanowisko zajął Departament Legislacyjno-Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości w piśmie z 23 maja 2006 r. (nr DL-P-IV-023-76/06). Taka rozbieżność powoduje skargi obywateli. Dlatego RPO postuluje, aby w taki sposób dokonać nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, by z wprowadzonej do nich definicji odszkodowania wprost wynikało, że obejmuje ono swoim zakresem zadośćuczynienie.

ENCYKLOPEDIA PRAWA
ODSZKODOWANIE – świadczenie mające na celu wyrównanie uszczerbku, jakiego doznała osoba na skutek tego, że jej prawnie chronione dobra i interesy zostały naruszone.

Edyta Wereszczyńska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK