| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowa o pracę pozwala rozliczyć delegację

Umowa o pracę pozwala rozliczyć delegację

Podstawą zaliczenia wydatków związanych z wyjazdem służbowym żony do kosztów firmy należącej do męża może być tylko umowa o zatrudnieniu małżonki.


Małżeństwo z Poznania we wspólnym rozliczeniu PIT-36 za 2002 rok zaliczyło do kosztów uzyskania przychodów firmy hotelarsko-gastronomicznej należącej do męża wspólny wyjazd małżonków do Meksyku na targi hotelarskie. Dodatkowo w tej samej deklaracji małżeństwo wyliczyło, że należy się im zwrot za koszty zakupu benzyny do samochodu, którym żona załatwia interesy spółki branży kosmetycznej, której jest właścicielką. Do rozliczenia podatnicy załączyli informację, ile litrów paliwa na 100 km zużywa samochód, którego dotyczy rozliczenie, i ile kilometrów przejechano tym pojazdem w celach służbowych.Urząd skarbowy w Poznaniu uznał, że odliczenie za bilety lotnicze i pobyt na targach należy się tylko mężowi, ponieważ to on jest właścicielem firmy o profilu odpowiadającym tematyce targów. Urząd zakwestionował również wydatki na paliwo do samochodu, ponieważ – jak przedstawił w swoich wyliczeniach – z informacji na temat podróży dołączonych do rozliczenia wynika, że liczba kilometrów przejechanych w celach służbowych podzielona przez ilość paliwa spalanego przez samochód na 100 km daje o wiele mniejszy wynik, a tym sam mniejsze koszty, niż te przedstawione w rozliczeniu podatników.Małżonkowie odwołali się do Izby Skarbowej w Poznaniu. Twierdzili, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkom należy się odliczenie wszystkich kosztów podróży na targi do Meksyku. Uzasadniali, że choć nie są wspólnie właścicielami firmy hotelarsko-gastronomicznej, łączy ich wspólnota majątkowa. Izba skarbowa potrzymała argumenty urzędu skarbowego i oddaliła skargę.Podatnicy zaskarżyli decyzję do WSA w Poznaniu. Sąd jednak uznał, że organy podatkowe dokonały prawidłowej wykładni przepisów i skargę oddalił. Sąd stwierdził, że podstawą dokonania odliczeń jest wykazanie przez podatnika związku przyczynowego między wydatkiem a zyskiem.Tomasz Lisiecki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK