| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odszkodowania dla rolników do opodatkowania

Odszkodowania dla rolników do opodatkowania

Odszkodowania wypłacane rolnikom za zniszczenie gruntu z powodu budowy rurociągu naftowego podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych - tłumaczy minister finansów.


Według ministra finansów odszkodowania dla rolników za szkody powstałe w wyniku budowy rurociągu naftowego podlegają opodatkowaniu PIT na ogólnych zasadach. Jak wyjaśnia MF w odpowiedzi na zapytanie poselskie, stanowią one przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku nie trzeba jednak odprowadzać zaliczek na podatek. Zgodnie z art. 42a ustawy o PIT podmiot dokonujący wypłaty powinien jednak przekazać, do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, otrzymującemu oraz właściwemu dla niego urzędowi skarbowemu informację PIT-8C, w której wykaże kwotę przychodu z tytułu odszkodowania. Z kolei osoba otrzymująca pieniądze musi ujawnić przychód z tego tytułu w rocznym zeznaniu podatkowym i obliczyć należny podatek od sumy dochodów osiągniętych w roku podatkowym.

Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku odszkodowań za szkody związane z budową rurociągu naftowego nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód) posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu: ustanowienia służebności gruntowej, rekultywacji gruntów, szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie. Muszą one wynikać z prowadzenia inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603) służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb ludności. W katalogu tym nie ma budowy rurociągów naftowych.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Jesteśmy najstarszą polską firmą doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »