| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odszkodowania dla rolników do opodatkowania

Odszkodowania dla rolników do opodatkowania

Odszkodowania wypłacane rolnikom za zniszczenie gruntu z powodu budowy rurociągu naftowego podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych - tłumaczy minister finansów.


Według ministra finansów odszkodowania dla rolników za szkody powstałe w wyniku budowy rurociągu naftowego podlegają opodatkowaniu PIT na ogólnych zasadach. Jak wyjaśnia MF w odpowiedzi na zapytanie poselskie, stanowią one przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku nie trzeba jednak odprowadzać zaliczek na podatek. Zgodnie z art. 42a ustawy o PIT podmiot dokonujący wypłaty powinien jednak przekazać, do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, otrzymującemu oraz właściwemu dla niego urzędowi skarbowemu informację PIT-8C, w której wykaże kwotę przychodu z tytułu odszkodowania. Z kolei osoba otrzymująca pieniądze musi ujawnić przychód z tego tytułu w rocznym zeznaniu podatkowym i obliczyć należny podatek od sumy dochodów osiągniętych w roku podatkowym.

Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku odszkodowań za szkody związane z budową rurociągu naftowego nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód) posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu: ustanowienia służebności gruntowej, rekultywacji gruntów, szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie. Muszą one wynikać z prowadzenia inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603) służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb ludności. W katalogu tym nie ma budowy rurociągów naftowych.

Marcin Musiał

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »