| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można nie płacić podatku

Można nie płacić podatku

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika może być opodatkowany w ramach przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy. Zapłaty podatku można jednak uniknąć.


Pracodawcy często zwracają pracownikom koszty, które ci ponieśli w związku z łączącym ich z pracodawcą stosunkiem pracy. Zazwyczaj kwoty takich zwrotów są traktowane jako przychód pracownika i powinny być opodatkowane. Najczęściej w momencie zwrotu pomniejszane są o 19-proc. podatek. Niektóre zwroty zostały jednak zwolnione z podatku dochodowego. Nie wlicza się do przychodu osób wykonujących pracę nakładczą wartości surowców i materiałów pomocniczych dostarczonych przez te osoby oraz zwrotu poniesionych przez nie kosztów z tytułu transportu, zużytej energii, opału, konserwacji maszyn i urządzeń itp., jeżeli osoba, na rzecz której wykonywana jest praca nakładcza, wypłaca należność z tych tytułów w wyodrębnionej pozycji.

Zwolniony z podatku jest zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy. Dotyczy to tylko niektórych grup pracowników mundurowych i urzędników (np. strażacy, sędziowie, prokuratorzy, funcjonariusze policji i straży granicznej). Zwolnione będą też kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Zwolnione od podatku są również świadczenia ponoszone przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych, kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania – do wysokości nieprzekraczającej 500 zł miesięcznie. Zatem koszty poniesione przez pracownika z tytułu usług noclegowych w zwykłych hotelach, wydatkowane w ramach odbytych wyjazdów do klientów, a następnie zwrócone przez pracodawcę, są przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK