| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza wyższa od unijnych limitów

Akcyza wyższa od unijnych limitów

Na początku 2007 roku wzrośnie akcyza na paliwa, papierosy i piwo. Stawki podatku na niektóre wyroby przekroczyły już minimalne limity ustalone przez władze unijne.


Zmiana prawa

Rząd poinformował, że od przyszłego roku wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe o 13 proc. oraz na piwo o 10 proc., co wynika z konieczności dostosowania stawek do minimalnych norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Jednak normy minimalne akcyzy na piwo w Unii wcale nie zobowiązują nas do podwyżki. Minimalną stawkę określono na poziomie 0,748 euro za każdy stopień Plato na hektolitr wyrobu (około 2,9 zł). Obecnie stawka akcyzy na piwo wynosi 6,86 zł za hektolitr. Jest więc i tak ponaddwukrotnie wyższa od unijnego minimum. Konsekwencje wzrostu akcyzy na piwo odczują konsumenci, a niewykluczone, że i producenci.

– Piwo zdrożeje, ale może się to odbić na jego sprzedaży w kraju, gdyż nastąpi większe spożycie piwa z krajów sąsiednich. Niemcy, Czechy i Słowacja mają dużo niższą akcyzę na piwo oscylującą w granicach unijnego minimum – zwraca uwagę Marta Szafarowska, doradca podatkowy z MDDP spółka doradztwa podatkowego. Niestety, akcyza na papierosy będzie wzrastać aż do 2008 roku, do poziomu określonego w przepisach unijnych – dodaje Marta Szafarowska.

O zwiększeniu akcyzy na benzynę poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneneman. Od 1 stycznia 2007 r. nastąpi podwyżka tego podatku o 25 gr na litrze. Oznacza to powrót do stawki z 2005 roku. Wzrost akcyzy na benzynę ma charakter czysto fiskalny i na pewno nie może być wspierany argumentem dostosowania do przepisów unijnych. Jak zwraca uwagę Marta Szafarowska, minimalna stawka na benzynę bezołowiową wynosi dla Polski w okresie przejściowym 287 euro od 1000 litrów, a więc przekracza już unijne minimum przed planowaną przyszłoroczną podwyżką. Później minimum unijne na benzynę bezołowiową ma wynieść 359 euro za 1000 litrów.

Wzrośnie też akcyza na autogaz oraz olej opałowy, co pierwotnie zapowiadano już od września tego roku. Jednak w wyniku nieuchwalenia zmian do ustawy o podatku akcyzowym wzrost najprawdopodobniej odczujemy dopiero w przyszłym roku. Według zapowiedzi rządu dochody z akcyzy mają wzrosnąć nominalnie o 6,2 proc. (4,2 proc. realnie) i wyniosą w przyszłym roku 45,1 mld zł.

Bogdan Świąder

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK