| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od dochodów z zagranicy są zaliczki

Od dochodów z zagranicy są zaliczki

Podatnicy uzyskujący dochody z pracy za granicą powinni zapłacić zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. uzyskanych dochodów.


PIT nie zawsze potrzebny

W przypadku pracy w kraju, z którym podpisana umowa przewiduje zwolnienie dochodów tam osiągniętych z podatku, oraz braku osiągnięcia dochodu w kraju od początku roku, po powrocie nie ma obowiązku złożenia deklaracji PIT-53 i wpłaty zaliczki na podatek. Jeżeli jednak przed powrotem z zagranicy podatnik osiągnie dochód opodatkowany w kraju (np. z pracy), trzeba złożyć deklarację i zapłacić ewentualne zaliczki na podatek (przykład 1).

PRZYKŁAD 1
Osoba pracowała na farmie w Irlandii od czerwca do lipca 2005 roku. Przed wyjazdem z Polski nie osiągnęła żadnego dochodu rozliczanego w zeznaniu rocznym. Ponieważ dochód uzyskany w Irlandii korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego w Polsce, po powrocie do kraju nie trzeba składać deklaracji PIT-53 i wpłacać zaliczki na podatek.

Inna jest sytuacja osoby pracującej w kraju, z którą podpisana umowa nie przewiduje zwolnienia dochodów tam osiągniętych z podatku. Bez względu na to, czy osoba osiągnęła od początku roku dochody podlegające opodatkowaniu w kraju, czy nie, musi złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić ewentualne zaliczki na podatek (przykład 2).

PRZYKŁAD 2
Osoba pracowała w sklepie w Wielkiej Brytanii od marca do lipca 2005 roku. Przed wyjazdem z Polski nie osiągnęła żadnego dochodu rozliczanego w zeznaniu rocznym. Ponieważ dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego w Polsce, po powrocie do kraju trzeba złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić zaliczkę na podatek.

W szczególnej sytuacji są osoby, które wyjechały do pracy w ciągu roku podatkowego, a wróciły w następnym. Nie mają one obowiązku składania deklaracji PIT-53 i wpłacania zaliczek w roku, w którym wyjechały, gdyż rozliczają je tylko w zeznaniu rocznym. Jednak w roku powrotu będą już podlegać omówionym zasadom. Oprócz tego, gdy powrót nastąpi po terminie rocznego rozliczenia za rok poprzedni, osoba taka ma obowiązek złożenia zeznania w terminie. Aby dochować terminu, może złożyć je w placówce konsularnej za granicą lub ustanowić w tym celu pełnomocnika w kraju (przykład 3).

PRZYKŁAD 3
Osoba pracowała w biurze w Wielkiej Brytanii od listopada 2005 roku do lipca 2006 roku. Ponieważ nie wróciła do kraju w trakcie 2005 roku, dochód za 2005 rok uzyskany w Wielkiej Brytanii rozliczy w zeznaniu rocznym, które powinna była złożyć do 2 maja 2006 roku. Po powrocie musi złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić zaliczkę na podatek do 20 sierpnia 2006 roku.

Michał Wojas
Konsultant podatkowy w EOL Kancelaria Doradców Podatkowych Elżbieta Olechowska i Bartosz Olechowski w Szczecinie

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK