| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wystarczy samo oświadczenie

Wystarczy samo oświadczenie

Aby wskazać siedzibę firmy dla celów identyfikacji podatkowej, nie trzeba podpisywać umowy użyczenia. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie.


Przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) przewidują, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą powinni dołączyć do zgłoszenia identyfikacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem. Dotyczy to m.in. potwierdzenia uprawnień do korzystania z lokalu, w którym znajduje się siedziba.

Przepisy nie określają jednak, o jaki dokument chodzi. Tymczasem na siedzibę firmy możemy wybrać lokal, z którego korzystamy na podstawie umowy użyczenia. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie: pisemnie lub ustnie. Dla celów dowodowych wskazane byłoby pisemne jej zawarcie. Jednak w praktyce wystarczy ustne wyrażenie zgody na użyczenie np. lokalu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli lokal został użyczony dla celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, np. na siedzibę firmy, trzeba dopełnić pewnych obowiązków ewidencyjnych.

Do zgłoszenia identyfikacyjnego w urzędzie skarbowym trzeba dołączyć m.in. dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z danego lokalu. Jeśli siedzibą firmy ma być lokal, z którego korzystamy za ustną zgodą właściciela, wystarczy pismne oświadczenie o zawarciu takiej umowy z właścicielem lokalu.

Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK