| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mandat za paragon

Mandat za paragon

Urzędy Kontroli Skarbowej karzą mandatami, nawet 500 zł, kioskarzy za brak wyszczególniania na paragonach fiskalnych towarów o podobnej nazwie, np. gazet.


Do Gazety Prawnej napływają informacje o nakładaniu na kioskarzy mandatów. Urząd Kontroli Skarbowej karze ich za to, że na paragonach gazety, czasopisma i inne periodyki oznaczane są jako „prasa 7 proc.”, „prasa 0 proc.” oraz „prasa 22 proc.” Tymczasem – jak twierdzi resort finansów – powinni wyszczególniać na paragonach fiskalnych tytuły gazet z określeniem dla każdej stawki podatku. Obowiązek taki przewiduje rozporządzenie ministra finansów z dnia 4 lipca 2006 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. nr 108, poz. 948 z późn. zm.). Dane wymagane do zamieszczenia na paragonie fiskalnym określa par. 4 ust. 1 pkt 6, w tym pod literą e wymieniona jest nazwa towaru lub usługi.Jak wyjaśnił resort, z przepisów dotyczących prowadzenia ewidencji wynika wymóg zawarcia w niej danych niezbędnych do określenia przedmiotu opodatkowania, co oznacza, że sposób oznaczania ma umożliwić jednoznacznie identyfikację zakupionego towaru lub usługi.Ministerstwo zwróciło również uwagę, że kasy obecnie znajdujące się na rynku, dopuszczone do stosowania, są wyposażone w programy pozwalające na zaprojektowanie bazy towarowej zawierającej od kilku do kilkudziesięciu tysięcy pozycji, w związku z czym nie powinny wystąpić problemy z jej uzupełnieniem o nowe asortymenty.Problem, zdaniem kioskarzy, polega jednak na tym, że musieliby wprowadzać do kasy nowe pozycje kilka razy w tygodniu, co zajęłoby im dużo czasu. Wyszczególnianie nazw towarów dotyczy nie tylko prasy, czasopism i periodyków, ale również np. papierosów. Resort podkreśla jednak, że prawo szczegółowo określa, co powinno znaleźć się na paragonie, a zatem nie ma możliwości ogólnego określania nazw towarów.Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK