| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd: składki na ZUS nie będą jednak niższe

Rząd: składki na ZUS nie będą jednak niższe

Od 1 stycznia 2007 r. nie zmaleją składki na ubezpieczenia społeczne. Rząd przyjął autopoprawkę do zmian w ustawie o PIT i wycofał się z obniżki. Bez mniejszych składek dojdzie do zmniejszenia wynagrodzeń netto.

 
Zmiana prawa

O zamiarze wycofania się z obniżki składek na ZUS i konsekwencjach tego pisaliśmy w Gazecie Prawnej z 6 września 2006 r. Wczoraj rząd potwierdził nasze przewidywania. Przyjął poprawkę do zmian w ustawie o PIT, w której zawarto rezygnację z obniżki składek na ubezpieczenie społeczne. Według szacunków Ministerstwa Finansów, jeżeli składki zostałyby obniżone, to dochody sektora finansów publicznych z tego tytułu zmniejszyłyby się o około 10,3 mld zł.

Składki skreślone

Autopoprawka zakłada, że zarówno wysokość, jak i zasady opłacania składek na powszechne ubezpieczenia społeczne pozostaną bez zmian. Na zaakceptowaną przez rząd koncepcję nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zgodzili się pracodawcy i partnerzy społeczni w Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych. Rządowa propozycja polegała na obniżeniu składki rentowej z 13 do 9 proc. płacy brutto i chorobowej z 2,45 do 1,80 proc. płacy brutto. Wnioskowano także o opłacanie składki chorobowej przez pracodawcę.
Głównym powodem rezygnacji z tego pomysłu był zbyt wysoki koszt przeprowadzenia takich zmian. W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o PIT podano, że obniżenie składek na powszechne ubezpieczenia społeczne (rentowej i chorobowej) poważnie wpłynie na zmniejszenie dochodów sektora finansów publicznych.
Skutki wycofania się z obniżki składek zostały już uwzględnione w założeniach budżetowych na przyszły rok. Z jednej strony trudno się dziwić rządzącym, że wycofują się z tak kosztownych pomysłów, skoro ważny jest każdy grosz, aby deficyt budżetowy nie przekroczył 30 mld zł. Z drugiej jednak strony, co z obietnicami dla podatników?

Były obietnice

Jedno jest pewne. Trzeba będzie więcej wpłacić do kasy fiskusa. Od wielu lat słyszymy obietnice obniżenia składek ZUS, które miałyby spowodować znaczne zmniejszenie klina podatkowego, a w efekcie miało przynieść już w styczniu 2007 roku wzrost płac netto. Niestety, płace netto zamiast wzrosnąć, w styczniu zmaleją, bo obniżki składek nie będzie. Nie pomoże tu nawet zapowiadana waloryzacja zamrożonej od lat skali podatkowej.

Skutki finansowe

Składka zdrowotna zgodnie z ustalonym harmonogramem wzrośnie od 1 stycznia 2007 r. o 0,25 proc. Oznaczać to będzie, że podatnicy zamiast płacić z pensji składkę w wysokości 8,75 proc., jak w tym roku, w styczniu będą już musieli oddać 9 proc. Warto dodać, że składkę zdrowotną można odliczać od podatku, ale tylko w wysokości 7,75 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK