| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zryczałtowane formy opodatkowania nie będą jednak zlikwidowane

Zryczałtowane formy opodatkowania nie będą jednak zlikwidowane

Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa nie zostaną zlikwidowane. Posłowie PiS złożą poprawkę, która umożliwi utrzymanie uproszczonych form opodatkowania.


Zmiana prawa

Potwierdziły się informacje, że ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa będą zachowane. Propozycje rządu dotyczące likwidacji tych form opodatkowania nie znajdą poparcia w Sejmie. Wczoraj także PiS przyłączył się do stanowiska posłów pozostałych ugrupowań, którzy zapowiedzieli, że nie zgodzą się na likwidację.
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła prace nad projektami zmiany ustawy o PIT. Poseł Barbara Bubula z PiS zapowiedziała, że złoży poprawki do projektu, które zapewnią utrzymanie – w nieco zmienionej formie – ryczałtu. Zmiana ma dotyczyć limitu obrotów, po przekroczeniu którego traci się prawo do rozliczenia w formie zryczałtowanej. Dziś jest to równowartość 250 tys. euro.

– Nie wiemy jeszcze, czy będziemy wnosić o obniżenie limitu do 150 tys. euro czy 200 tys. – powiedziała Barbara Bubula. Zaznaczyła ponadto, że skłonna jest dyskutować o ewentualnej poprawce zapewniającej zwolnienie podatkowe dla dochodu ze sprzedaży nieruchomości, który zostałby przeznaczony na zakup nowego mieszkania (rząd proponuje zmianę zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości).

Kontrowersje wywołała propozycja zmiany definicji działalności gospodarczej. Zdaniem ekspertów przyjęcie nowych przepisów może oznaczać, że działalność gospodarczą będą musieli zarejestrować naukowcy czy twórcy podpisujący umowy wydawnicze.

Z drugiej strony rząd chce wyeliminować patologie związane ze zmuszaniem pracowników przez pracodawców do zakładania działalności (w celu ograniczenia kosztów).

– Proponowane rozwiązania zmierzają do ograniczenia samozatrudnienia, także w przypadkach, gdy wynika ono z dobrej woli dwóch stron. Ustawa podatkowa nie jest od tego, by zapobiegać łamaniu prawa pracy – oceniła Magdalena Garbacz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

LPR nie wycofała się z propozycji wprowadzenia do PIT rozliczenia na zasadzie tzw. ilorazu małżeńskiego. Zdaniem autorów tego rozwiązania kosztowałoby ono budżet 6 mld złotych. Ministerstwo Finansów szacuje jednak koszty na 16 mld.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK