| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Właściciele psów zapłacą nawet 100 złotych

Właściciele psów zapłacą nawet 100 złotych

Od 1 stycznia 2007 r. nie będziemy płacić podatku od psów. W zamian proponuje się opłatę, której maksymalna stawka nie przekroczy 100 zł. Dziś wynosi 50 zł. Wzrośnie więc dwukrotnie.


Zmiana prawa

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 14 września 2006 r. przewiduje zmiany w zakresie podatku od środków transportowych, podatku od posiadania psa oraz w podatku od nieruchomości.

Resort planuje, by podatek od posiadania psów zastąpić opłatą, której wysokość będzie ustalana przez radę gminy. Dziś maksymalna stawka podatku wynosi 50 zł, od 2007 roku maksymalna wysokość opłaty będzie wynosić 100 zł. Wyższa opłata – jak czytamy w uzasadnieniu projektu – wprowadzona zostanie ze względu na wysokie koszty jej poboru oraz w celu zapewnienia gminom środków finansowych na utrzymanie czystości na terenie gminy.

W przypadku podatku od środków transportowych m.in. wyłączono z opodatkowania samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony. Doprecyzowano również moment powstania obowiązku podatkowego.

W podatku od nieruchomości doprecyzowano przepisy w zakresie wyłączeń i zwolnień z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W katalogu wyłączeń wyodrębniono np. morskie wody wewnętrzne, grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych. Uszczegółowiono także zasady ustalania wartości rynkowej budowli (ich części), od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Ministerstwo Finansów opracowało także projekt zmian w ustawach o podatku rolnym i leśnym. Ta nowelizacja ma na celu ujednolicenie ustaw normujących podatek rolny i leśny w zakresie deklaracji podatkowych składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej z terminologią zawartą w przepisach dotyczących informatyzacji. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK