| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT: prace wstrzymano

PIT: prace wstrzymano

Do 27 września odroczono głosowanie nad poprawkami do nowelizacji ustawy podatkowej. Posłowie koalicji chcą mieć więcej czasu na analizę skutków budżetowych zgłoszonych propozycji. Opozycja jednak oskarża koalicję o uprawianie politycznej gry związanej z podatkami.


Głosowania nad ponad stu poprawkami do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają odbyć się 27 września. Za ogłoszeniem przerwy w pracach komisji opowiedzieli się wczoraj posłowie PiS, Samoobrony i LPR.– Posłowie chcą zapoznać się z poprawkami i przeanalizować ich skutki dla budżetu – uzasadniała przewodnicząca komisji Aleksandra Natalli-Świat.Poseł Renata Rochnowska z Samoobrony powiedziała, że posłowie jej klubu nie otrzymali jeszcze założeń do przyszłorocznej ustawy budżetowej.Niewiele czasu

Z kolei według posłów opozycji są one jednak znane od dawna i było wystarczająco dużo czasu, by się z nimi zapoznać. Zdaniem Anity Błochowiak z SLD, przesunięcie głosowań może oznaczać, że ustawa nie zostanie opublikowana do 30 listopada i nie będzie mogła wejść w życie od 1 stycznia 2007 r.– Podatnicy nie będą mogli skorzystać z niektórych korzystnych dla nich zmian – ostrzegła.– W koalicji jest kłótnia. Nie ma większości do przegłosowania pewnych propozycji. Pierwszy raz jednak podatki zostały wykorzystane do gry politycznej – uważa poseł Zbigniew Chlebowski z PO.Ocena ministerstwa

Wstrzymanie prac komisji pozytywnie ocenia resort finansów. Według wiceministra Jarosława Nenemana, wiele poprawek poselskich wzajemnie się wyklucza.Posłowie PiS złożyli między innymi poprawkę utrzymującą ryczałt ewidencjonowany i kartę podatkową. Obniża on jednak do 150 tys. euro (z 250 tys.) limit obrotów, po przekroczeniu którego przedsiębiorca straci prawo do tej formy opodatkowania. W takim wypadku podatnik będzie mógł korzystać z ryczałtu jedynie do końca miesiąca, w którym przekroczył kwotę, a nie do końca roku podatkowego, jak teraz.PiS złożył także poprawkę dającą zwolnienie z 19-proc. podatku od dochodu ze zbycia nieruchomości, sprzedaży mieszkania lub domu. Zgodnie z projektem rządowym podatek taki ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Zwolnienie proponowane przez PiS obowiązywałoby jedynie w przypadku, gdy podatnik był zameldowany na pobyt stały w sprzedawanym mieszkaniu lub domu co najmniej 12 miesięcy. Poza tym w ciągu 14 dni od sprzedaży będzie musiał złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia. Ustawa ma zawierać także szczegółowe zasady obliczania kosztów uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży mieszkania, która nie będzie korzystać ze zwolnienia.Ministerstwo Finansów szacuje, że wprowadzenie zwolnienia będzie oznaczać, iż 98 proc. sprzedawanych mieszkań nie będzie podlegać nowemu 19-proc. podatkowi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK