| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od każdego napiwku podatek

Od każdego napiwku podatek

Napiwki traktowane są jako przychody ze stosunku pracy lub z tak zwanych innych źródeł. Oznacza to, że zawsze są opodatkowane.


Rozliczanie napiwków sprawia problemy wielu podatnikom – wynika z sygnałów docierających do GP.

Należy pamiętać, że za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. I to bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Wynika to z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., nazywanej dalej ustawą o PIT).

Trzeba doliczyć

Jeżeli kwota napiwku zawarta jest np. w rachunku wystawionym dla klienta, to dla pracownika kwota ta, zgodnie ze wspomnianym art. 12 ustawy o PIT, stanowi przychód ze stosunku pracy. Przychód ten pracodawca dolicza do pozostałych składników wynagrodzenia i od łącznej kwoty pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (patrz wyjaśnienia Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź Bałuty, nr IUSB XVI – 412/152/2004 z 27 lutego 2004 r.).

Zdarza się, że np. krupierzy w kasynie otrzymują od klientów napiwki w postaci części żetonów od wygranych w grach. Następnie przekazują te napiwki do tzw. zbiorczej puli. Po upływie miesiąca od wartości tak zgromadzonych żetonów pracodawca według własnego uznania wypłaca pracownikom, nie tylko krupierom, dodatkowe pieniądze – oprócz wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Przy rozliczaniu napiwków w kasynach należy przestrzegać m.in. rozporządzenia ministra finansów z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie sposobu ewidencjonowania napiwków w kasynach gry (Dz.U. nr 102, poz. 949).

Z opinii organów podatkowych jasno wynika, że napiwki, które stanowią przychód pracowników ze stosunku pracy, podlegają opodatkowaniu łącznie z wynagrodzeniami za pracę. Od takich przychodów płatnik (czyli np. kasyno) ma obowiązek pobrania zaliczek na podatek zgodnie z art. 31 i art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oprócz tego płatnik musi przekazać pracownikom imienne informacje o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń (patrz wyjaśnienia Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, nr US32/PDL/PŁ/415-11/04 z 8 grudnia 2004 r.).

Bezpośrednio od klientów

Część pracowników otrzymuje napiwki bezpośrednio od klientów. Są to np. kelnerzy w restauracjach. Napiwki te stanowią w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT przychód z tak zwanych innych źródeł. Oznacza to, że otrzymująca takie napiwki osoba powinna uwzględnić je w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy w pozycji inne źródła (patrz wyjaśnienia Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, DLII-415-33/04 z 8 października 2004 r.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK