| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rachunkowość. Nowy Krajowy Standard

Rachunkowość. Nowy Krajowy Standard

Komitet Standardów Rachunkowości przyjął standard "Niezakończone usługi budowlane", który reguluje zasady rozliczania długoterminowych usług budowlanych.


Na standard ten czekali od kilku lat przedsiębiorcy. Dotyczy on m. in. budownictwa ogólnego, inżynierii lądowej, wykonywania instalacji elektrycznych. Problem polegał na tym, że zarówno ustawa o rachunkowości, jak i Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 11 traktowały usługi długoterminowe zbyt ogólnie, co utrudniało ich księgowanie.

– To co jest uregulowane w ustawie o rachunkowości jest informacją uniwersalną, wymagającą uszczegółowienia w odniesieniu do konkretnie realizowanych usług – tłumaczył w maju GP prof. Zbigniew Luty, przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Dzięki przyjętemu standardowi przedsiębiorcy będą wiedzieli, jak łączyć i dzielić umowy budowlane, jak ustalić stopień zaawansowania takiej umowy, co zaliczyć do przychodów, a co do kosztów. Ta ostatnia informacja jest niezbędna do ustalenia bilansu zamknięcia.

Nowy standard nie będzie jednak miał zastosowania do działalności budowlanej wykonywanej przez deweloperów we własnym zakresie z przeznaczeniem nieruchomości do odsprzedaży lub na wynajem.

Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK